Doha MotoGP: Νικητής ο Fabio Quartararo

Ο Fabio Quartararo με Yamaha ήταν ο μεγάλος νικητής του Grand Prix της Doha

Νικητής στο Grand Prix στη Doha του Κατάρ για το MotoGP αναδείχθηκε ο αναβάτης της Yamaha, Fabio Quartararo. Με εξαιρετική εμφάνιση και στρατηγική, ο Γάλλος αναβάτης στους τελευταίους γύρους ξεκίνησε την αντεπίθεση του και βρέθηκε στην πρώτη θέση κατακτώντας μια απίθανη νίκη. Αυτή είναι η πρώτη του νίκη για το 2021 και στη βαθμολογία βρίσκεται στη 2η θέση.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο συμπατριώτης του, Johann Zarco, ο οποίος στον τελευταίο γύρο ξεπέρασε τον teamate του Jorge Martin στον τελευταίο γύρο. Πλέον ο Zarco είναι πρώτος στη βαθμολογία με 40 βαθμούς. Είναι η πρώτη φορά μετά από το 1954 που δύο Γάλλοι αναβάτες ανεβαίνουν στο podium, τότε ήταν νικητής ο Pierre Monneret και τρίτος ο Jacques Collot στη Reims.

O rookie Jorge Martin με τη δεύτερη Ducati της Pramac, ενώ είχε την pole position, τερμάτισε τελικά στην τρίτη θέση. Ο νεαρός Ισπανός μόλις στον δεύτερο αγώνα του στη μεγάλη κατηγορία πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση, οδήγησε τον αγώνα για πολλούς γύρους και τελικά ανταμείφθηκε με το πρώτο του βάθρο.

Απογοήτευση για τη Honda που είδε 13ο τον Pol Espargaro και 14ο τον Stefan Bradl. Ακόμα πιο απογοητευμένος ο Valentino Rossi που τερμάτισε 16ος έχοντας ξεκινήσει από την 21η θέση ενώ μία εβδομάδα νωρίτερα είχε κάνει τον 4ο ταχύτερο χρόνο.

Επόμενος αγώνας, στο Portimao της Πορτογαλίας, στις 18 Απριλίου. Στις 12 Απριλίου, τη Δευτέρα πριν τον αγώνα, το ιατρικό team του Marc Marquez θα αξιολογήσει την κατάσταση του και θα αποφασιστεί αν θα δοκιμάσει να συμμετέχει στον 3ο αγώνα της χρονιάς