Δύσκολη νίκη για την Μπαρτσελόνα, έδειξε παλμό η Μαγιόρκα

Για την 24η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος η Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη με 2-1 από την γενναία Χετάφε στο «Καμπ Νου». Τρίποντο πέτυχε και η Μαγιόρκα με 1-0 επί της Αλαβές.

Μπαρτσελόνα – Χετάφε 2-1

Τα πρώτα 10’ πέρασαν χωρίς φάσεις και από τις δυο ομάδες αν και ήθελαν αμφότερες οι ομάδες να πιέσουν, αλλά οι αμυντικές γραμμές δεν άφηναν επιλογές για σουτ .

Το πρώτο σουτ έγινε από τους «μπλαουγκράνα» στο 14’ από τον Μέσι να νικιέται από τον Σόρια. Στο 22’ η Χετάφε απάντησαν με τον Μολίνα αστοχεί. Ένα λεπτό αργότερα οι Μαδριλένοι άνοιξαν το σκορ με τον Νιόμ να νικά από κοντά τον Τερ Στέγκεν, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε από το VAR διότι ο σκόρερ έκανε φάουλ στον Ουμτιτί. Η Χετάφε η οποία ήταν θαρραλέα απείλησε την «Μπάρτσα» στο 26’ με τον Κουκουρέγια. Όμως η ομάδα του Κίκε Σετιέν βρήκε τα πατήματα και πήρε τα ηνία του αγώνα στο 33’ με τον Γκριεζμαν έπειτα από την ασίστ του Μέσι. Στο 39’ ο Σέρτζι Ρομπέρτο διεύρυνε τα τέρματα της ομάδας του με το πλασέ στην κίνηση. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους άνηκε στην Μπαρτσελόνα με την κεφαλιά του Μεσι να αποκρούει ο Σόρια. Το 2-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν την ανούσια κατοχή της μπάλας, διατηρώντας τον υπέρ τους αποτέλεσμα. Το σύνολο του Χοσέ Μπορνταλάς προσπαθούσε με κόντρα επιθέσεις να κάνει την ζημιά χωρίς αποτέλεσμα. Πρώτη καλή στιγμή για την Χετάφε ήταν στο 50’ με την άστοχη εκτέλεση φάουλ του Αραμπάρι . Αν και είχαν τον απόλυτο έλεγχο οι «Καταλανοί» δεν κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα διότι ο  Άνχελ στο 66’ έκανε το 2-1. Όσο περνούσαν τα λεπτά κα οι δυο ομάδες πίεζαν για το γκολ χωρίς η μπάλα να τους κάνει το χατίρι . Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με την Μπαρτσελόνα  να πιάνει την Ρεάλ Μαδρίτης στους 52 βαθμούς , ενώ η Χετάφε παραμένει στην 3η θέση με 42 βαθμούς.

Μαγιόρκα – Αλαβές 1-0

Η Μαγιόρκα πήρε σπουδαίο τρίποντο με 1-0 κόντρα στην Αλαβές παίρνοντας τεράστια ανάσα καθως βρίσκετε σε δύσκολη θέση. Οι νησιώτες πήραν νικηφόρο αποτέλεσμα έπειτα από τέσσερις διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις και τρεις στο πρωτάθλημα.

Στο 32’ Σάλβα Σεβίγια δεν κατάφερε να νικήσει τον Πατσέκο  από τα έντεκα βήματα . Στο 63’ Ερνάντες έκανε το 1-0 μετά από την διπλή προσπάθεια. Η Αλαβές στο 88’ βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα από στημένη μπάλα, όμως ο Έντγκαρ Μέντες ήταν εκτεθειμένος προτού κάνει την ασίστ κι έτσι το γκολ ακυρώθηκε.  Το 1-0 παρέμεινε έως το φινάλε της αναμέτρησης. Πλέον η Μαγιόρκα είναι στην 17η θέση με 21 βαθμούς, ενώ η Αλαβές στην 14η θέση με 27 βαθμούς.