Δύσκολη νίκη για τη Λιλ, πέταξε βαθμούς στο Αμιάν η Λυών

Στην πρεμιέρα της 5ης αγωνιστικής της Ligue 1, η Λιλ επικράτησε εντός της Ανζέ, ενώ η Λυών άφησε δυο βαθμούς στην έδρα της Αμιάν.

Λιλ- Ανζέ 2-1

Η Λιλ φιλοξένησε την Ανζέ και πήρε μια αγχωτική νίκη με 2-1.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν την κατοχή και κατάφεραν να βρουν το γκολ στο 39′ με τον Οσίμεν, μετά από ασθενή απόκρουση του Μπουτέλ.

Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό η ομάδα του Γκάλτιερ με τον Λουίζ Αραούχο να εκμεταλλεύεται την κάθετη πάσα του Άντρε και να νικά στο τετ α τετ τον Γάλλο τερματοφύλακα.

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα και το βρήκαν με τον Μπαχόκεν στο 87′ μετά από αδράνεια της άμυνας της Λιλ μειώνοντας σε 2-1. Η ομάδα της Βόρειας Γαλλίας, όμως έπαιξε καλή άμυνα στα εναπομείναντα λεπτά και κράτησε τη νίκη μέχρι το τέλος.

Λιλ (Γκάλτιερ): Μαϊγκνάν, Μπράνταριτς (74′ Μανντάβα), Γκάμπριελ, Φόντε, Πιέντ, Σουμάρε, Άντρε, Μπαμμπά, Ικόνε (83′ Ουαττάρα), Λουίζ Αραούχο (71′ Σάντσες), Οσίμεν

Ανζέ (Μουλίν): Μπουτέλ, Αίτ Νούρι, Τόμας (71′ Τιούμπ), Τραορέ, Πάβλοβιτς, Μανκεάου, Μανγκάνι (73′ Παχότ), Σάνταμαρια, Περέιρα (57′ Αλιούι), Μπαχόκεν, Καπέλλε

Αμιάν-Λυών 2-2

Η Λυών έχασε δύο βαθμούς στην έδρα της Αμιάν, δεχόμενη την ισοφάριση στο 90+1.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γρήγορο γκολ και συγκεκριμένα στο 7′ μετά από φάουλ του Ζαλέ, ελάχιστα μέτρα από τη σέντρα και με δυνατή εκτέλεση σκόραρε. Ασυνεννοησία μεταξύ αμυντικών και ο Λόπες οδήγησε στο πρώτο γκολ της ομάδας του Έλσνερ.

Η Λιλ απάντησε γρήγορα για το σύνολο του Σιλβίνιο, στο 9′ μετά από παράλληλη πάσα του Ράινε-Αδελάιδε και πλασέ του Ντεμπελέ, έκανε το 1-1.

Την ανατροπή ολοκλήρωσαν πριν το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, συγκεκριμένα στο 34′ με το δεύτερο γκολ του Ντεμπελέ, αλλά και της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “Λες Λικόρνες” πήραν τον έλεγχο, είχαν περισσότερες ευκαιρίες από τους “Λες Γκόνες” και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 90+1 με τον Μποντμέρ μετά από κεφαλιά-πάσα του Ζαλέ. Η ομάδα του Βραζιλιάνου προπονητή επαναπαύτηκε στο προβάδισμα της και στο τέλος έμεινε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αμιάν (Έλσνερ): Γκούρτνερ, Αλεεσάμι, Τσετζού, Λεφόρτ, Ζαλέ, Μπλιν (75′ Μονκοντουί), Γκναχόρε, Κονατέ (23′ Οτέρο), Κακούτα, Ντιαμπάτε (85′ Μποντμέρ), Γκουιράσσι

Λυών (Σιλβίνιο): Λόπες, Ντουμπουά, Άντερσεν, Μαρσέλο (82′ Σολέτ), Τετέ, Αουάρ, Τουσάρτ, Ράινε-Αδελάιδε (78′ Ζεν Λούκας), Τερριέρ (85′ Κορνέτ), Ντεμπελέ, Τραορέ