Εύκολα η Αγγλία στους “4” του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών

Η Αγγλία πήρε τη νίκη με 3-0 επί της Νορβηγίας και την πρόκριση για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γαλλίας.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της προημιτελικής φάσης στο γήπεδο της Χάβρης, οι Αγγλίδες πήραν τη νίκη με τέρματα της Σκοτ στο 3ο λεπτό, της Γουάιτ στο 40ο και της Μπρονζ στο 57ο λεπτό.

Η ομάδα του Φιλ  Νέβιλ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έχοντας την κυριαρχία στο γήπεδο. Οι Νορβηγίδες από την άλλη περιορίστηκαν σε λίγες ευκαιρίες.

Μόλις στο 3ο λεπτό η Αγγλία πήρε το προβάδισμα. Η Μπρονζ έκανε κούρσα από δεξιά, γέμισε προς τη μεγάλη περιοχή, η Γουάιτ δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ και η επερχόμενη Σκοτ πλάσαρε ιδανικά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Μάλιστα, αυτό ήταν το πιο γρήγορο γκολ του τουρνουά!

Στο 40’ η Πάρις πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στην Γουάιτ, η οποία από τη μικρή περιοχή και στην σχεδόν κενή εστία (η Χέλμσετ είχε βγει), δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 για την Αγγλία.

Στο 57ο λεπτό, η Μεντ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, δίνοντας πάσα προς τα πίσω και η επερχόμενη Μπρονζ με ένα εξαιρετικό πλασέ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίστυα για το 3-0.

Στο 84ο λεπτό, η Χέλμσετ απέκρουσε πέναλτι της Πάρις.

Η Αγγλία θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του Γαλλία-ΗΠΑ.

Νορβηγία (Σιόγκρεν): Χέλμσετ, Βολντ (85’ Χάνσεν), Τορίσντοτιρ, Μιέλντε, Ρίσα, Χέρλοβσεν, Χάνσεν, Ένγκεν, Ρέιτεν (74’  Έικελαντ), Μίντε, Σέβικ (64’ Ούτλαντ)

Αγγλία (Νέβιλ): Μπάρντσλεϊ, Μπρονζ, Γουόλς, Χάουτον, Μπράιτ, Πάρις (88’ Ντέλι), Σκοτ, Κίρμπι (74’ Στάνγουεϊ), Ντάγκαν (54’ Μεντ), Στόουκς, Γουάιτ