Serie A: Εύκολη νίκη για Σαμπντόρια, κάζο η Νάπολι, με ανατροπή η Λάτσιο

Σαμπντόρια και Τζένοα έκαναν… υπερήφανους τους Γενοβέζους κατοίκους, νικώντας και οι δύο τις Πάρμα και Σασουόλο αντίστοιχα, “σκότωσαν” τη Νάπολι οι “Έλληνες”.

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η στροφή και ο πρώτς γύρος στην Serie A, η Σαμπντόρια έφυγε με το “διπλό” από την έδρα της Πάρμα με σκορ 2-0.

Η Σαμπντόρια ανέβηκε στην 10η θέση, φτάνοντας τους 23 βαθμούς. Η Πάρμα από την άλλη, αγνοεί την νίκη εδώ και 9 αγώνες, έχοντας 4 ισοπαλίες και 5 ήττες. Οι “τζιαλομπλού” βρίσκονται στην 19η θέση με 13 βαθμούς.

Ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις. Η Σαμπντόρια στάθηκε πιο τυχερή ωστόσο και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και να πάρει την νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Γιοσίντα με σουτ από κοντινή απόσταση, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε ο Κεϊτά στο 34′.

ΝΕΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑΠΟΛΙ, ΒΗΜΑ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΖΕΝΟΑ

Μετά από την ήττα και την απώλεια του ιταλικού Σούπερ Καπ από τη Γιουβέντους, η Νάπολι υπέστη δεύτερη διαδοχική ήττα με 3-1 στη Βερόνα, από την Ελλάς.

Οι Παρτενοπέι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο δευτερόλεπτα του αγώνα με σκόρερ τον Λοσάνο (αυτό ήταν το τρίτο ταχύτερο τέρμα στην ιστορία της Serie A). Ωστόσο, το φινάλε τους βρήκε να έχουν πέσει θύμα μεγάλης ανατροπής.

Η Βερόνα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, στο 34′ με τον Ντιμάρκο και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Μπάρακ στο 62′. Το τελικό 3-1 για τους γηπεδούχους υπέγραψε στο 79ο λεπτό ο Τζακάνι.

Στην Γένοβα η Τζένοα χρειάστηκε μόλις ένα τέρμα για να πάρει τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς, στην μάχη της για την παραμονή. Οι Γενοβέζοι ξέφυγαν στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η Κάλιαρι μέτρα 12 αγωνες χωρίς νίκη, ενώ αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι πέτυχε στο 10ο λεπτό ο Ντέστρο.

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Η ΛΑΤΣΙΟ

Η Λάτσιο κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Σασουόλο, με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Οι Λατσιάλι έφτασαν την Νάπολι στην βαθμολογία, με 34 βαθμούς. Η Σασουόλο από την άλλη έχει 30 πόντους στην 9η θέση.

Το σκορ άνοιξε νωρίς, μόλις στο 6ο λεπτό, με ωραίο τελείωμα του Καπούτο. Η Λάτσιο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τέρμα του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς στο 25′. Αποτελέσματα με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Η ανατροπή για τους “αετούς” ολοκληρώθηκε στο 71ο λεπτό, με το 13ο φετινό τέρμα του Τσίρο Ιμόμπιλε.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο – Τορίνο 2-2 (32′ Βιόλα, 49′ Λαπάντουλα / 51′, 90+3′ Ζάζα)

Σάββατο 23 Ιανουαρίου

Ρόμα – Σπέτσια 4-3 (17′, 52′ Μαγιοράλ, 55′ Κάρσντορπ, 90+2′ Πελεγκρίνι / 24′ Πίκολι, 59′ Φαρίας, 90′ Βέρντε)

Μίλαν – Αταλάντα 0-3 (26′ Ρομέρο, 53′ πεν. ´Ιλισιτς, 77′ Ζαπάτα)

Ουντινέζε – Ίντερ 0-0

Φιορεντίνα – Κροτόνε 2-1 (20′ Μποναβεντούρα, 32′ Βλάχοβιτς / 66′ Σίμι)