Εύκολη επικράτηση της Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Άρσεναλ

Ο δάσκαλος Πεπ έκανε «Ρουά Ματ» στον μαθητή Αρτέτα και η Σίτι χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία κατάφερε να πάρει την νίκη.

Σε ένα ματς χωρίς πολλές συγκινήσεις, που διεξήχθη στο «Έτιχαντ», η Μάντσεστερ Σίτι υποχρέωσε την Άρσεναλ στην πρώτη της ήττα στη σεζόν, καθώς με «χρυσό» σκόρερ τον Στέρλινγκ πήρε τη νίκη με 1-0, για την πέμπτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Όχι και η πιο θελκτική εμφάνιση για τους «πολίτες», ωστόσο οι τρεις βαθμοί ήρθαν και το αποτέλεσμα μετράει, κόντρα σε μία Άρσεναλ, που ναι μεν έδειξε συμπαγής και είχε τις ευκαιρίες της, ωστόσο δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Να σημειωθεί πως ντεμπούτο με την φανέλα των «κανονιέρηδων» έκανε το νέο απόκτημα της ομάδας, ο λόγος για τον Τόμας Παρτέι.

Τέλος, έφτασε τους επτά βαθμούς η Σίτι, ενώ στους εννιά έμεινε η Άρσεναλ.

Μόλις στο πρώτο λεπτό, στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ένα ωραίο σουτ από τον Μαχρέζ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Λένο.

Στο 23ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς ο Κουν Αγκουέρο τροφοδότησε τον Φόντεν, εκείνος πλάσαρε τον Λένο, που απέκρουσε σε πρώτη φάση και στη συνέχεια ο Στέρλινγκ σκόραρε για το 1-0.

Η Σίτι κυκλοφόρησε πολύ ωραία την μπάλα, ο Μαχρέζ έγινε αποδέκτης έκανε την ντρίμπλα, εκτέλεσε από τα δεξιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 40ο λεπτό ο Σακά βρέθηκε τετ α τετ με τον Έντερσον, αλλά ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας της Σίτι, προέβη σε μία σπουδαία απόκρουση και στέρησε τεράστια ευκαιρία για την Άρσεναλ να ισοφαρίσει.

Ένα λεπτό μετά, ο Ομπαμεγιάνγκ έφτασε απέναντι στον Έντερσον, αλλά ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ.

Στο 43’ η Άρσεναλ έκλεψε την μπάλα, ο Σάκα έψαξε τον Πεπέ, ο οποίος πάτησε περιοχή και έπειτα από παρέμβαση του Άκε, η μπάλα κατέληξε άουτ από τα πόδα του επιθετικού των «κανονιέριδων».

Το ημίχρονο στο «Έτιχαντ» είδε τους «πολίτες» να προηγούνται στο σκορ με 1-0.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήταν για την Σίτι, αφού στο 55ο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Μαχρέζ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε όμως χωρίς δυσκολία ο Λένο.

Στο 72’ υπήρξε ένα σπρώξιμο στον Μπερνάρντο Σίλβα μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο διαιτητής ήταν μπροστά στη φάση και με σχετικό νόημα έδειξε «παίζετε».

Ο Νταβίντ Λουίζ λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος και να σημειώσει αυτογκόλ, αφού στο 77ο λεπτό έδιωξε εντελώς άτσαλα και απρόσεκτα το σουτ του Κανσέλο.

Ο Πεπέ εκτέλεσε απευθείας ένα κερδισμένο φάουλ και η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία του Έντερσον στο 82’.

Ο Στέρλινγκ πάτησε με προϋποθέσεις στην περιοχή, βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά η επιλογή του δεν ήταν καλή, στο 87ο λεπτό.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πάλεψε και προσπάθησε για την ισοφάριση, όμως η ομάδα του Πεπ αμύνθηκε σωστά και στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι.

Τελικό αποτέλεσμα ήταν το 1-0.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουραντιόλα): Έντερσον, Ουόκερ, Ντίας, Ακέ, Κανσέλο, Σίλβα, Ρόδρι, Φόντεν (89’ Φερναντίνιο), Μάχρεζ, Αγκουέρο (65’ Γκουντογκάν), Στέρλινγκ

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Σάκα, Τσάκα (82’ Τόμας), Θεμπάγιος, Μπεγιερίν, Γουίλιαν (69’ Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ (82’ Ενκέτια)