Ηχηρό «χαστούκι» της Κάντιθ στη Ρεάλ Μαδρίτης!

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Κάντιθ, πανηγυρίζοντας σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 0-1 σοκάροντας τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Αλφρέντο ντι Στέφανο»

Αποκρουστική εικόνα εμφάνισε η Ρεάλ Μαδρίτης στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Κάντιθ και το πλήρωσε πολύ ακριβά, καθώς έμεινε με άδεια χέρια και υποχρεώθηκε στην πρώτη φετινή ήττα της με σκορ 0-1 στο πρωτάθλημα, για την 6η αγωνιστική της La Liga. Πλέον, οι νικητές ισοβαθμούν στην κορυφή μαζί με Γρανάδα και Ρεάλ Μαδρίτης με 10 βαθμούς με ματς περισσότερο.

Σαν… υπνωτισμένη έμοιαζε η Ρεάλ Μαδρίτης στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, η οποία είχε πάρα πολλά αμυντικά προβλήματα. Στον αντίποδα, η Κάντιθ είχε κάτι παραπάνω από εξαιρετική εικόνα. Η νεοφώτιστη ομάδα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε πολύ υψηλότερα επίπεδα.

Επιπλέον, δίχως Κασεμίρο, Ασένσιο και Βαλβέρδε, η «Βασίλισσα» δημιουργικά ήταν κάκιστη. Μόλις στο 2’, ύστερα από ολέθριο λάθος του Κρόος, ο Νεγρέδο βρέθηκε απέναντι από τον Κουρτουά, πλάσαρε, ωστόσο ο Σέρχιο Ράμος πρόλαβε να απομακρύνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή και καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 13’ ο Σάντσεθ έβγαλε σέντρα χειρουργικής ακρίβειας στον Νεγρέδο, ο Ισπανός φορ αμαρκάριστος στην καρδιά της μεγάλης  περιοχής πήρε την κεφαλιά, όμως αυτή πέρασε μερικά μέτρα εκτός εστίας. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Χουάν Κάλα έκανε μερικά μέτρα με την μπάλα στα πόδια, δοκίμασε το πόδι του έξω από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά ο Κουρτουά έπεσε και απομάκρυνε την μπάλα.

Οι παίκτες των «μπλάνκος» παρέμεναν αποκαρδιωτικοί, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι τελικά να προηγηθούν στο 16’. Ο Νεγρέδο τροφοδότησε με το κεφάλι τον Λοσάνο, ο τελευταίος βγήκε απέναντι από τον Κουρτουά και παρά την προσπάθεια του Βέλγου γκολκίπερ που ήρθε σε επαφή με την μπάλα, αυτή κατέληξε στα δίχτυα. Μάλιστα, λίγο έλειψε να γίνει το 2-0 στο 30’. Παρόλα αυτά, το σουτ που επιχείρησε ο Λοσάνο από τη μεγάλη περιοχή ήταν αδύναμο. Έτσι, ο άλλοτε τερματοφύλακας της Τσέλσι εξουδετέρωσε τον κίνδυνο. Είναι χαρακτηριστικό ότι η μοναδική καλή ευκαιρία για τους πρωταθλητές Ισπανίας καταγράφηκε στο 39’, μα η κεφαλιά του Ραφαέλ Βαράν πέρασε άουτ.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν, όπως αναμενόταν, προχώρησε σε σαρωτικές αλλαγές στην ανάπαυλα. Συγκεκριμένα, μπήκαν στο ματς στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Μιλιτάο, Ασένσιο, Βαλβέρδε και Κασεμίρο. Ωστόσο, καμία σημαντική διαφοροποίηση δεν υπήρξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι απογοητευτικοί, δίχως εμπνεύσεις στην επίθεση.

Στο 69’ ο Λεντέσμα πραγματοποίησε τραγική έξοδο, εντούτοις η κεφαλιά του Βινίσιους δεν πήγε στα δίχτυα. Ο Μπενζεμά με ένα περίτεχνο σουτ στο 82’ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Γάλλου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Νάτσο, Βαράν, Ράμος (Μιλιτάο 46’), Μαρσέλο, Ίσκο (Βαλβέρδε 46’), Κρόος (Γιόβιτς 78’), Μόντριτς (Κασεμίρο 46’), Βινίσιους, Μπενζεμά, Λούκας (Ασένσιο 46’)

Κάντιθ (Αλβάρο Θερβέρα Ντίας): Λεντέσμα,  Ακάπο, Φάλι, Κάλα, Εσπίνο,  Χοσέ Μάρι (Γκαρίδο 76’), Πόνσε, Γιόνσον, Αλεξ Φερνάντεθ (Ιθκέρδο 86’), Λοσάνο (Μάλμπασιτς 46’), Νεγρέδο (Αλβάρο 81’)