Volley League Γυναικών: “Ερυθρόλευκο” το ντέρμπι των “αιωνίων”

Ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί και το απέδειξε, στο ντέρμπι αιωνίων, με τον Παναθηναϊκό, κερδίζοντας τον με 3-1 σετ (26-28, 25-16, 25-18, 25-19) στο κλειστό γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, για την 14ης αγωνιστικής της Volley League των γυναικών.
Στο γήπεδο υπήρχε πανό στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7, καθώς σε λίγες ημέρες (8/2) συμπληρώνονται 39 χρόνια από τη μεγάλη τραγωδία η οποία στοίχισε τη ζωή σε 21 φιλάθλους. Τα κορίτσια των δύο ομάδων άφησαν λουλούδι σε ένα πανό στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7.

Στην κορυφή της βαθμολογίας λοιπόν παραμένει ο Ολυμπιακός, ο οποίος είναι αήττητος και έχοντας 39 βαθμούς.

Από την άλλη, οι “πράσινες” έχουν 30 βαθμούς και “συγκατοικούν” μαζίμε τον ΠΑΟΚ στην 4η θέση.

Αυτή ήταν η 9η νίκη και 5η εντός, στα τελευταία δέκα παιχνίδια για τις “ερυθρόλευκες”, με τον Παναθηναϊκό να έχει πάρει την τελευταία του νίκη τον Απρίλιο του 2015.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-0. Ο Ολυμπιακός κατάφερε και έβγαλε αντίδραση και με πόντο της Ζιβογίνοβιτς ισοφάρισε σε 4-4. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, μέχρι το 6-6. Με τρεις διαδοχικούς πόντους της Χίμπε οι “ερυθρόλευκες” πήραν διάφορα τριών πόντων για το 9-7. Το “τριφύλλι” έκανε την ανατροπή και κατάφερε να βρεθεί μπροστά μέχρι δύο πόντους στο 13-11, μετά από άσσο της Καλαντάτζε. Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι να έρθεις νέα ισοπαλία, στο 18-18, με πόντο της Χίμπε. Το σετ πήγαινε πόντο πόντο από εκείνη την στιγμή και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 28-26, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι “πράσινες” ξεκίνησαν με ένα σερί 3-0. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και εμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 7-7. Με ένα μικρό σερι 3 πόντων, οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έκαναν το 10-7. Οι “ερυθρόλευκες” πάτησαν γκάζι μετά το 12-10 και πήραν διαφορά πέντε πόντων για το 15-10 στα μισά του σετ. Η διαφορά αυξήθηκε μέχρι και τους οκτώ πόντους στο 22-14, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ με 25-16, στο +9 και να κάνει το 1-1 στα σετ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα και στην αρχή του τρίτου σετ. Οι Πειραιώτισσες ισοφάρισαν σε 2-2 και 3-3 και πέρασαν μπροστά με ωραίο μπλοκ πάνω σε επίθεση της Σκοτ. Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά προβάδισμα δύο πόντων έως το 9-7. Στην συνέχεια πήραν αέρα πέντε πόντων στο 13-8 και 15-10. Οι αθλήτριες του Καμπερίδη δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, με τον Ολυμπιακό να παίρνει απόσταση μέχρι και 7 πόντο στο 20-13. Τελικά το σετ θα καταλήξει στην ομάδα του Πειραιά με 25-18, κάνοντας την ανατροπή και το 2-1 στα σετ.

Το “τριφύλλι” ξεκίνησε με πόντο της Κωνσταντέλου κάνοντας το 1-0, στο τέταρτο σετ. Το άστοχο σερβίς της στην συνέχεια έκανε το 1-1 και η Χουντ έκανε την ανατροπή για τον Ολυμπιακό περνώντας μπροστά στο σκορ με 2-1. Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να παίρνει πλεονέκτημα με δύο πόντους στο 5-3. Οικονομίδου και Κοσμά κράτησαν κοντά στο σκορ τον Παναθηναϊκό μέχρι το 11-9. Οι “ερυθρόλευκες” στα μισά του σετ είχαν μια διαφορά τριών πόντων (14-11), ένα προβάδισμα που σταδιακά αύξανε ο Ολυμπιακός. Οι παίκτριες του Κοβάσεβιτς πήραν το σετ με 25-19 κάνοντας το 3-1, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα σετ: 3-1 σε 1.41, 26-28 (30’), 25-16 (21’), 25-18 (25’), 25-20 (25’)