Έκανε το back τo back η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το Λιγκ Καπ επικρατώντας στα πέναλτι 3-4 επί της Τσέλσι  στο Γουέμπλεϊ και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο του 2019. Η Σίτι έβαλε στην τροπαιοθήκη τους το έκτο Λιγκ Καπ και δεύτερο συνεχόμενο.

Σε ένα φτωχό και μονότονο πρώτο ημίχρονο οι «πολίτες», είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσαν να προσπεράσουν την άμυνα των «μπλε» η οποία λειτουργούσε εξαιρετικά, αντίθετα η επιθετική γραμμή δεν μπορούσε να αποδώσει καθως η κυκλοφορία της μπάλας είχε πρόβλημα.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στην Σίτι στο 22΄ με τον Αγκουέρο να αστοχεί από κοντά. Στην συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι  πίεζαν συνεχώς την Τσέλσι χωρίς να κάνουν κάτι αξιόλογο. Στο 28΄η Σίτι σημείωσε την δεύτερη τελική προσπάθεια με τον Αγκουέρο να επιχειρεί αδύναμο σουτ , ο Κέπα να μπλόκάρε εύκολα . Στις καθυστερήσεις οι Λονδρέζοι παραλίγο να ανοίξουν το σκορ με την βοήθεια του Οταμέντι στο κόρνερ που εκτέλεσε ο  Γουίλιαν, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.  Το 0-0 παρέμενε μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη η Σίτι προσπάθησε να κάνει την ζημιά στο 48΄ με τον Φερναντίνιο αλλά ήταν εντελώς άστοχος.  Λίγα λεπτά αργότερα ο Αζάρ βγήκε στην αντεπίθεση όμως ο Οταμέντι έκοψε τον Βέλγο. Στο 56΄ Αγκουέρο πάγωσε τους «μπλέ» ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.  Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η Τσέλσι άρχισε να παίρνει έδαφος και απείλησε στο 65΄ με την τεράστια ευκαιρία του Κάντε ο οποίος ήταν άστοχος . Πέντε λεπτά αργότερα το φαλτσαριστό σουτ του  Μπάρκλεϊ η μπάλα  δεν του έκανε το χατίρι. Στο 76΄η ομάδα του Σάρι δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Έντερσον με τον Πέδρο. Στα τελευταία λεπτά του β΄ μέρους οι Λονδρέζοι πατούσαν καλύτερα έχοντας ευκαιρίες. Ωστόσο οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στην παράταση ο Σάρι  έβαλε τον Ιγκουαΐν να αλλάξει τα πράγματα, όμως η Σίτι στο 110΄επισκέφτηκε την Τσέλσι με τον Αγκουέρο ο οποίος κόπηκε από την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στην συνέχεια οι πολίτες πίεζαν χωρίς αποτέλεσμα. Για την Τσέλσι εκτός από την ήττα έχουν να αντιμετωπίσουν και τον καυγά του Σάρι με τον Κέπα διότι ο Ισπανός δεν έθελε να βγει αλλαγή για να μπει ο Καμπαγιέρο . Ο Ιταλός προπονητής απο τα νεύρα πετάξε το μπλοκάκι από τα χέρια του, και στην συνέχεια πήγε  προς τα αποδυτήρια όμως  τελικά να επιστρέψε στον αγωνιστικό χώρο.

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι ο Ζορζίνιο αστόχησε, ο Κεπα δεν μπόρεσε να αποκρούσει την εκτέλεση του Γκουντόγκαν. Το 1-1 το σημείωσε ο Αθπιλικουέτα. Ο Αγκουέρο ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα καθως η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Κέπα. Το 2-2 το πέτυχε ο Έμερσον . Ο Κέπα δεν άφησε να χαρεί ο Σανέ . Το δοκάρι του Λουίζ κράτησε το 2-2. Με τον Μπερνάντο Σίλβα να κάνει το 2-3, ο Αζάρ ισοφάρισε σε 3-3. Ωστόσο ο  Στέρλινγκ έκανα το 3-4 με τον Άγγλο διεθνή να δίνει το τίτλο στην Σίτι.