Ο Μίλικ “σκότωσε” την Πάρμα

Στο Ένιο Ταρντίνι, η Πάρμα υποδέχτηκε την Νάπολι για την 25η αγωνιστική της Σέριε Α, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 0-4.

Στην αρχή, η Πάρμα ήταν απειλητική, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 11’ με τον Ζερβίνιο να ανοίξει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο. Η Νάπολι κατάφερε να βρει διάδρομο και να σημειώσει γκολ στο 19′. Ο Ισάι βρήκε τον Ζιελίνσκι, ο οποίος έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι για το 0-1. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, η Νάπολι διπλασίασε τα τέρματά της. Στο 37′, ο Μίλικ εκτέλεσε το φάουλ με δύναμη και κατέληξε πίσω από τον τερματοφύλακα κάνοντας το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, οι προπονητές έκαναν αλλαγές ώστε να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα. Η Πάρμα δεν κατάφερε να αντιδράσει, μειώνοντας το σκορ. Αντ’ αυτού, οι φιλοξενούμενοι εφτασαν και σε τρίτο γκολ στο 74′. Ο Μίλικ βρέθηκε έξω από την περιοχή, εξαπολύοντας ένα σουτ κάνοντας το 0-3. Η Νάπολι δεν έμεινε εκεί, αφού σημείωσε και τέταρτο γκολ. Ο Ούνας, στο 83′, πήρε την πάσα από τον Βέρντι και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα νικώντας τον για τον 0-4, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: 28′ Ριγκόνι, 86′ Γκαγιόλο – 38′ Μίλικ

Πάρμα: Σέπε, Χόμπι, Γκαλιόλο, Άλβες, Ιακοπόνι, Πέπιν (Σιλικάρντι 53′), Ριγκόνι, Κούκα, Ζερβίνιο (Σκιαπακάσε 78′), Ινγκλέσε, Μπιαμπιάνι (Γκαζόλα 83′)

Νάπολι: Οσπίνα, Μαλκούιτ, Μαξίμοβιτς (Λουπέρτο 46′), Κουλιμπαλί, Ισάι, Καγιεχόν, Άλαν, Ρουίθ, Ζιελίνσκι (Βέρντι 75′), Μέρτενς, Μίλικ (Ούνας 80′)