Ελλάδα – Κύπρος: Με “λευκή ισοπαλία” ξεκίνησαν οι Ελπίδες

Δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες, Ελλάδα και Κύπρος μένοντας στο μηδέν, για την πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ελπίδων.

Στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, Ελλάδα και Κύπρος έμειναν στο 0-0 στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro U21 2023.

Το πρώτο μέρος είχε χαμηλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να είναι επιφυλακτικές και να δημιουργούν λίγες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες.

Για την ακρίβεια Ελλάδα και Κύπρος είχαν από μία ευκαιρία για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Πιο συγκεκριμένα η Ελλάδα έφτασε μια ανάσα από το τέρμα με το σουτ του  Ιωαννίδη στο 8ο λεπτό που σταμάτησε στο δοκάρι. Ενώ η Κύπρος στην δική της στιγμή στο 35′ με τον Κακουλή που βρέθηκε απέναντι από τον Μανδά αλλά η τελική του προσπάθεια ήταν άστοχη.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Κύπρος μπήκε δυναμικά και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κωστή μετά την πάσα του Κακουλή στο 50′ αλλά το σουτ του Κύπριου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μανδάς.

Ωστόσο, στην συνέχεια οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να  βρουν κάποια ευκαιρία και έτσι έμεινε η λευκή ισοπαλία.

Επόμενο ματς για την ομάδα του Γιάννη Γκούμα στις 5 Ιουνίου με αντίπαλο το Λιχτενστάιν εκτός έδρας.

Κίτρινες: Λυρατζής 44′ – Κωστή 57′, Ηλία 89′

Ελλάδα: Μανδάς, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Τσαούσης (64’ Ζαγαρίτης), Τσιγγάρας, Θυμιάνης, Αλεξανδρόπουλος (64’ Κούτσιας), Μαχαίρας (64’ Χριστόπουλος), Εμμανουηλίδης (78’ Πινακάς), Ιωαννίδης

Κύπρος: Κίττος, Σεργίου, Κερκέζ, Κυπριανού, Νικολάου (75’ Γαβριήλ), Κωστή, Χρυσόστομου (64’ Ιλία), Παναγιώτου, Ναούμ, Κακουλή (64’ Παρούτης), Κατσαντώνης (75’ Λούκα)