Σαουθάμπτον για… μεγάλα πράγματα!

Η βγαλμένη από όνειρο Σαουθάμπτον “πάτησε” τη Νιουκάστλ και… πάτησε στην κορυφή.

Η Σαουθάμπτον μοιάζει να είναι ασταμάτητη, καθώς κερδίζοντας τη Νιουκάστλ διεύρυνε το αήττητο σερί της στους 5 αγώνες, στους οποίους μετρά τέσσερις νίκες και μόλις μια ισοπαλία.

Νωρίτερα, Μπράιτον και Μπέρνλι αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ, για την 8η αγωνιστική της Premier League.

Σαουθάμπτον – Νιουκάστλ 2-0

Η Σαουθάμπτον επικράτησε της Νιουκάστλ με 2-0 στο Σεντ Μέριτζ.

Οι “άγιοι” μπόρεσαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς κόντρα και στη Νιουκάστλ, συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους.

Η ομάδα του Ραλφ Χάισενχουτλ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν άφησε τις “καρακάξες” να μπορούν να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα σε κανένα χρονικό διάστημα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Άνταμς μόλις στο 7′, ο οποίος με ένα σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 82′ ο Άρμστρονγκ εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας και με ένα τελείωμα ακριβείας διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη η Σαουθάμπτον βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Στιβ Μπρους είναι στην 11η θέση με 11 βαθμούς.

Κίτρινες: Ρομέου – Φερνάντεθ

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Μπέντναρεκ, Βέστεγκαρντ, Στέφενς, Πίτερς, Πράουζ, Ρομέου, Ντιενέπο (74′ Ρέντμοντ), Γουόλκοτ (88′ Λονγκ), Άρμστρονγκ, Άνταμς

Νιουκάστλ: Ντάρλοου, Λιούις, Φερνάντεθ, Λασέλς, Σχαρ, Μέρφι (79′ Τζοέλιντον), Αλμιρόν, Χέντρικ, Λόνγκσταφ, Γουίλσον (78′ Κάρολ), Σεν Μαξιμίν

Μπράιτον – Μπέρνλι 0-0

Μπράιτον και Μπέρνλι αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Άμεξ Στάντιουμ.

Καμία εκ των Μπράιτον και Μπέρνλι δεν κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του πολυπόθητου τρίποντου, με τις δύο ομάδες έχουν ξεχάσει τι σημαίνει νίκη.

Το ματς ήταν… τραγικό. Συγκεκριμένα, στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν μόλις από δύο καλές στιγμές με τον Γκορς στο 26ο λεπτό και τον Γουέλμπεκ στο 34ο λεπτό, όμως ο Πόουπ είπε όχι και στους δύο.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης ήταν ακόμα πιο κακή, με τις δύο ομάδες να μένουν στον άσο.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει τους “γλάρους” στην 16η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς και την ομάδα του Σον Ντάιτς στην 19η θέση με 2 βαθμούς.

Κίτρινες: Μπισουμά

Μπράιτον: Ράιαν, Λάμπτει, Γουέμπστερ, Βέλτμαν (83′ Τζαχανμπάκς), Μπερν, Γουάιτ, Γκρος, Μπισουμά, Λαλάνα, Μαουπέι, Γουέλμπεκ (86′ Κόνολι)

Μπέρνλι: Πόουπ, Τέιλορ, Μι, Ταρκόφσκι, Λόουταουν, Μπράντι, Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, ΜακΝιλ, Μπαρνς (70′ Ροντρίγκεζ), Γουντ (84′ Βίντρα)