Ένινγκ: «Θα μπορούσαμε να προηγηθούμε στο πρώτο ημίχρονο»

Δεν εμφανίστηκε και τόσο ευχαριστημένος ο προπονητής του Άρη, Μίκαελ Ενινγκ, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Δεν κατάφερε να σταθεί όρθιος ο Άρης στο στο «Κ. Βικελίδης», αφού ηττήθηκε εντός έδρας από τον Παναθηναϊκό με 0-1.

Ο Μίκαελ Ένινγκ, μετά την λήξη της αναμέτρησης, στάθηκε στις λιγοστές επιλογές που έχει στον πάγκο του και στις αναγκαστικές αλλαγές που χρειάστηκε να κάνει μετά τον τραυματισμό του Κόρχουτ στον προηγούμενο αγώνα.

Όσα δήλωσε ο Μίκαελ Ένινγκ:

«Είμαι δυσαρεστημένος από το πως κύλησε το παιχνίδι, ενώ πριν το ματς χάσαμε τον αριστερό μας μπακ, έπρεπε να αλλάξουμε πράγματα αναγκαστικά. Στο πρώτο μέρος θα μπορούσαμε να προηγηθούμε, στο 2ο ημίχρονο αν έληγε 0-0 το ματς θα μου άφηνε άλλη αίσθηση, τώρα δεν είμαι ικανοποιημένος.

Είμαι ο τελευταίος που θα μιλήσει αρνητικά για τους διαιτητές, ξέρω τους κανονισμούς, σέβομαι τις αποφάσεις, θα έπρεπε όμως να υπάρχει και το ένστικτο. Eίμαστε στο 87ο λεπτό, έξω από την περιοχή του αντιπάλου. Τυπικά μπορείς να δώσεις κάρτα, αλλά δεν το κάνεις εκεί».

Για το χαμένο πέναλτι του Φετφατζίδη: «Δεν είναι ο λόγος για την ήττα, ίσως θα μπορούσαμε να σκεφτούμε τη φάση με το 2ο πέναλτι. Δεν είναι μόνο το ματς του Σαββάτου, έχουμε 13 παίκτες, είχαμε διπλά ματς, είναι φυσιολογικό οι παίκτες να είναι στο όριο τους, δείτε τον αντίπαλο, έκανε πέντε αλλαγές, εμείς αυτή την δυνατότητα δεν την είχαμε».