Επαγγελματική νίκη για την πρωτοπόρο “Βασίλισσα”

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν πτοήθηκε από την κούραση, “καθάρισε” την Ουέσκα και πάτησε στην κορυφή.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ουέσκα με 4-1 στο Αλφρέδο Ντι Στέφανο, για την 8η αγωνιστική της La Liga.

Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν κουρασμένη, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου κόντρα στους “αθουλγκράνα” και έκανε το… καθήκον της φτάνοντας (ξανά) στην κορυφή.

Οι Μαδριλένοι είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, χάρις τα γκολ των Αζάρ (40′) και Μπενζεμά (45′) και στο δεύτερο μέρος πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τους Βαλβέρδε (54′) και Μπενζεμά (90′), ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Φερέιρο (74′).

Με αυτή τη νίκη η βασίλισσα βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ η Ουέσκα είναι στην 18η θέση με 5 βαθμούς.

Στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου οι “μερένχες” μπορεί να είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και να πίεζαν ψηλά, όμως έβγαζαν αρκετή κούραση, κάτι το οποίο φαινόταν στο δημιουργικό κομμάτι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν σε αντεπιθέσεις και στο 21ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μιρ, όμως ο Ισπανός ήταν σε θέση οφσάιντ και η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, καθώς το γκολ ακυρώθηκε.

Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν δεν είχε τις πολλές ευκαιρίες, κατάφερε να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα στο 40′, με τον Έντεν Αζάρ να εξαπολύει ένα αρκετά μακρινό σουτ και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Ύστερα από 5 λεπτά, η “βασίλισσα” διπλασίασε τα τέρματα της, όταν ο Βάθκεθ με μια σέντρα βρήκε τον Μπενζεμά και ο Γάλλος αφού κοντρόλαρε, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της αντίπαλης εστίας.

Στην επανάληψη η Ρεάλ ήταν πιο άνετη αλλά και χαλαρή, καθώς είχε βρει δύο τέρματα στο πρώτο μέρος και είχε σχετικά κλειδώσει την υπόθεση νίκη.

Στο 55′ οι Μαδριλένοι σιγούρεψαν ακόμα πιο πολύ την κατάκτηση των τριών βαθμών, κάνοντας το 3-0. Ο Μπενζεμά με ένα γέμισμα βρήκε τον Βλαβέρδε και ο Ουρουγουανός με ένα εκπληκτικό σουτ βρήκε δίχτυα.

Η ομάδα του Φρανσίσκο κατάφερε να μειώσει στο 71′, με ένα εύστοχο πλασέ του Φερέιρο από κοντινή απόσταση, αυτό όμως δεν άλλαξε τα δεδομένα, ενώ ο Μπενζεμά στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με μια κεφαλιά.

Κίτρινες: Σιόβας

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μιλιτάο, Ράμος, Βάθκεθ (52′ Μεντί), Μαρσέλο, Βαλβέρδε (61′ Ίσκο), Καζεμίρο (69′ Κρος), Μόντριτς, Αζάρ (61′ Βινίσιους), Ασένσιο (61′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά

Ουέσκα: Φερνάντεθ, Μαφέο, Πουλίδο, Σιόβας, Λουιζίνιο (84′ Σίλβα), Γκαρσία (57′ Εγκένι), Παράδα, Νουακαλί (57′ Ραμίρεζ), Γκόμεζ (46′ Φερέιρο), Οντιβέρος (46′ Γκαλάν), Μιρ