Επέστρεψε με νίκη στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο σπίτι του και νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα, πετυχαίνοντας την τρίτη σερί του νίκη στο πρωτάθλημα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο, για τη 12η αγωνιστική της Super League 1.

Τα τέρματα του “τριφυλλιού” πέτυχαν οι Βιγιαφάνες με πέναλτι (33′) και ο Αϊτόρ (59′). Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σάλιακα (78′).

Οι “Πράσινοι” πέτυχαν την 3η σερί τους νίκη, μετά το ντέρμπι με την ΑΕΚ και την πλησίασαν στην 4η θέση με 18β (19β έχει η ΑΕΚ με αγώνα λιγότερο). Από την άλλη ο ΠΑΣ με 12β είναι στην 10η θέση.

Πρώτο παιχνίδι στην Λεωφόρο και πριν από την έναρξη του αγώνα άναψαν βεγγαλικά έξω από το γήπεδο, για την επιστροφή της ομάδας στην ιστορική του έδρα.

Στα πρώτα 25 λεπτά ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΣ, χωρίς αποτέλεσμα όμως, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει καλά τους χώρους στα μετόπισθεν και προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να απειλήσουν.

Η πρώτη απειλή υπήρξε στο 19ο λεπτό με τον Μαουρίσιο να στέλνει τη μπάλα, μέσα από την περιοχή, ψηλά άουτ.

Οι “Πράσινοι” κατάφεραν στο 29ο λεπτό να βρουν τη λύση και να ανοίξουν το σκορ. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε τη σέντρα, σημαδεύοντας τον Μακέντα και ο Σάλιακας σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και μετά την υπόδειξη του VAR, πήρε πίσω την κόκκινη κάρτα, δείχνοντας κίτρινη στον Σάλιακα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιγιαφάνες, κάνοντας το 1-0 στο 33΄.

Μετά το γκολ βρήκε το παιχνίδι ρυθμό, μάλιστα στο 44ο λεπτό ο ΠΑΣ άγγιξε την ισοφάριση. Ο Σάλιακας μετά από εκτέλεση φάουλ, βρήκε τον Κάργα, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Διούδης απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το προβάδισμα της ομάδας του.

Στο 45′ μετά από ωραία συνεργασία των Βιγιαφάνες και Μακέντα, ο Ζαγαρίτης από τα αριστερά έκανε την παράλληλη σέντρα, αλλά ο Χατζηγιοβάνης δεν κατάφερε από τα δεξιά, να νικήσει εξ’ επαφής τον Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο μέρος και στο 50ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο 2-0. Ο Κουρμπέλης βρήκε πολύ ωραία στην πλάτη της άμυνας τον Αϊτόρ, ο οποίος απέναντι από τον Χουτεσιώτη, έκανε το πλασέ, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε τη μπάλα.

Στο 59′ ότι δεν κατάφερε προηγουμένως, το έκανε σε αυτή τη φάση ο Αϊτόρ. Από τα δεξιά της μικρής περιοχής, αρχικά έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε και ο Ισπανός στη συνέχεια της φάσης και από πλάγια θέση, έκανε το ψύχραιμο πλάσε, νικώντας τον Πίρσμαν, και σημείωσε το 2-0.

Μετά το 2-0, οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και πίεσαν την ομάδα του Μπόλονι. Στο 75′ έχασε μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΣ, αρχικά ο Πίρσμαν σούταρε με τον Διούδη να αποκρούει και στη συνέχεια ο Σίνκεφελντ πρόλαβε τον ερχόμενο Σιόντη και έκοψε το σουτ.

Στο 78′ οι Γιαννιώτες είχαν δοκάρι, μετά το μακρινό σουτ του Σάλιακα, βρίσκοντας το αριστερό δοκάρι του Διούδη και έπειτα ο Ελευθεριάσης από κοντά, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 80’ ο Σιόντης δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Διούδη, στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κράτησαν το 2-0 και έφτασαν στην 5η τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Κιτρινες: Βέλεθ, Ζαγαρίτης, Μακέντα Αλεξανδρόπουλος- Σάλιακας, Κάργας, Καρτάλς

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, (71’ Σερπέζης) Αλεξανδρόπουλος (46’ Αϊτόρ), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (81’ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (71’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα (90’ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο (83’ Δούμτσης), Κάργας (46’ Καρτάλης), Σιόντης, Μπρένερ (60’ Νάουμετς), Ελευθεριάδης, Παμλίδης