Επέστρεψε στις νίκες η Ντόρτμουντ

Επιστροφή στις νίκες για την Ντόρτμουντ(ανεξάρτητου διοργάνωσης) μετά από έναν ολόκληρο μήνα(26/01 5-1 το Αννόβερο 96) αυτή την φορά στην έδρα της απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, την Μπάγερ Λεβερκούζεν, με 3-2 και κρατάει την απόσταση ασφαλείας των 3 βαθμών από την δεύτερη Μπάγερν Μονάχου.

Το σκορ άνοιξαν οι Βεστφαλοί με τον κεντρικό τους αμυντικό Ζαγκαντού να σκοράρει εξ επαφής με την εστία σε εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά στο ημίωρο της αναμέτρησης(30′).

Οι “ασπιρίνες” ισοφάρισαν προσωρινά με ένα συρτό σουτ του Φολάντ εκτός περιοχής στην κλειστή γωνία του Μπούρκι(37′). Όπως και στο τέρμα της Ντόρτμουντ έτσι και σε αυτό φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας.

Το 2-1 ήρθε μόλις ένα λεπτό αργότερα(38′) και το έγραψε με εκπληκτικό βολέ ο νεαρός σούπερσταρ Σάντσο σουτάροντας απευθείας όταν υποδέχθηκε τη σέντρα του Ντιαλό χωρίς να αφήσει την μπάλα να σκάσει στο χορτάρι.

Η σέντρα του Χακίμι από τα δεξιά κόντραρε πάνω στα σώματα των αμυνομένων όπου στρώθηκε στον Μάριο Γκοέτσε κι αυτός με ένα ωραίο πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής έγραψε το 3-1.

Στο 75′ να Τζούλιαν Μπραντ εκτέλεσε ένα φάουλ με στόχο τον Τζόναθαν Ταχ στο δεύτερο δοκάρι, με τον κεντρικό αμυντικό της Λεβερκούζεν να ξεμαρκαρίζεται πολύ όμορφα και να μειώνει με κεφαλιά σε 3-2.

Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν η Ντόρτμουντ κρατάει την διαφορά ασφαλείας των 3 βαθμών από την δεύτερη Μπάγερν ενώ η Λεβερκούζεν παραμένει 7η με 36 βαθμούς.

Αννόβερο 96 – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-3

Το δεύτερο ημίχρονο έφτανε για την ανώτερη Άιντραχτ έτσι ώστε να πετύχει τρία τέρματα και να επικρατήσει επί του πιο αδύναμου Αννοβέρου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λούκα Γιόβιτς καθώς δημιούργησε το πρώτο και το τρίτο τέρμα για τους Ρέμπιτς(54′) και Κόστιτς(90′) αντίστοιχα ενώ πέτυχε και το δεύτερο τέρμα στο 63′ με ασσίστ του Κόστιτς.

Πλέον η Άιντραχτ παραμένει στην 6η θέση με 37 βαθμούς, κυνηγώντας να καλύψει μια απόσταση τεσσάρων βαθμών από την τέταρτη Λειψία ενώ το Αννόβερο 96 στην ζώνη του υποβιβασμού(17η) με μόλις 14 βαθμούς.