Επιβλητικές νίκες για Σοσιεδάδ και Μπέτις

Προσωρινά στην κορυφή της La Liga ανέβηκε η Σοσιεδάδ, ενώ η Μπέτις με τη νίκη πλησίασε τις θέσεις της Ευρώπης

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ “σκόρπισε” τη Θέλτα στο Μπαλαϊδός με σκορ 1-4 και φιγουράρει στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος. Στο ματς που έγινε νωρίτερα η Μπέτις δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και νίκησε την Έλτσε με σκορ 3-1.

Θέλτα- Σοσιεδάδ 1-4

Η Σοσιεδάδ επικράτησε με 1-4 στην έδρα της Θέλτα για την 8η αγωνιστική της La Liga και βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογικής κατάταξης με 17 βαθμούς, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό ξεκίνημα.

Από την άλλη η Θέλτα κάνει ακριβώς το αντίθετο, καθώς “βυθίστηκε” στην 17η με 6 βαθμούς και βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα και η πρώτη φάση έγινε στο 24ο λεπτό που μάλιστα κατέληξε και στα δίχτυα! Ο Μουνιόθ σέντραρε από τα αριστερά και ο Νταβίντ Σίλβα με κεφαλιά σκόραρε για το 0-1 της Σοσιεδάδ.

Στο 28′ ο Οϊαρζαμπάλ σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακα της Θέλτα.

Η Θέλτα απείλησε για πρώτη φορά στο 29′, όταν ο Ιάγκο Άσπας εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ρεμίρο.

Το 0-2 έγινε στο 34ο λεπτό, όταν μετά από ωραία κυκλοφορία, ο Μικέλ Οϊαρζαμπάλ βγήκε τετ-α-τετ. Η πρώτη του προσπάθεια κατέληξε στο δοκάρι μετά από επέμβαση του Μπλάνκο, αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας και πλεονέκτημα δύο τερμάτων, μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσαν ασφυκτικά. Έτσι στο 56′ ο Πόρτου που είχε περάσει ως αλλαγή λίγο πριν, “έκλεψε” την μπάλα από τον Μουρίλο που έκανε ένα αβίαστο λάθος και την “σέρβιρε” στο Γουίλιαν Ζοσέ που με άδειο τέρμα σκόραρε για το 0-3 της Σοσιεδάδ.

Στο 77ο λεπτό, ο Λε Νορμάντ έκανε απρόσεκτο μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε εύστοχα ο Άσπας και μείωσε σε 1-3 για την Θέλτα.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν “φρένα” και στο 77ο λεπτό για ακόμα μία φορά ο Πόρτου πέρασε σαν σταματημένη την “ανύπαρκτη” άμυνα των γηπεδούχων και ξανά έδωσε έτοιμο γκολ στον Γουίλιαν Ζοσέ που διαμόρφωσε το 1-4, το οποίο παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Κίτρινες: Γκουρίντι 38′, Φοντάν 50′, Σίλβα 56′, Ζουμπιμέντι 59′, Μουνιόθ 64′

Κόκκινη: Φόνταν 90+3

Θέλτα: Μπλάνκο, Καρέιρα, Αραούχο (46′ Αϊντόο), Μουρίλο, Φοντάν, Πέρεζ (46′ Μέντεζ), Τάπια, Μπέλτραν (57′ Μίνα), Σουάρεζ, Νολίτο (67′ Μορ), Άσπας

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Σαγκνάν, Λε Νορμάντ, Οϊαρζαμπάλ (46′ Πόρτου), Μουρουγκούζα (74′ Μεργκουλάνζ), Γκοροσάμπελ (65′ Αραμπάρι), Γκουρίντι (68′ Γκουεβάρα), Ζουμπιμέντι, Μουνιόθ, Σίλβα (79′ Λόπεζ), Γουίλιαν Ζοσέ

Μπέτις- Έλτσε 3-1

Η Μπέτις επικράτησε 3-1 της Έλτσε στο γήπεδο Μπενίτο Βιγιαμαρίν για την 8η αγωνιστική της La Liga και βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς, ενώ η “νεοφώτιστη” παρέμεινε στην 10η με 10 βαθμούς.

Η Μπέτις μπήκε δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 7ο λεπτό, στην πρώτη της κλασική ευκαιρία στον αγώνα, άνοιξε το σκορ με τον Αντόνιο Σανάμπρια, ο οποίος μετά από μία ωραία κάθετη σέντρα του Κρίστιαν Τέλλο, έκανε την προβολή εξ επαφής, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Πελεγκρίνι είχε τα ηνία του αγώνα και έκανε το 2-0 στο 29ο λεπτό παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο. Ο Σέρχιο Κανάλες “έσκαψε” τη μπάλα πάνω από τους αμυντικούς της Έλτσε, βγάζοντας τετ-α-τετ τον Κρίστιαν Τέλλο, που στο πρώτο γκολ ήταν δημιουργός, αυτή την φορά έγινε σκόρερ.

Τα πράγματα όμως δεν πήγαιναν καλά για τους “νεοφώτιστους” και στο 45′ η Μπέτις κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση όμως του Ναμπίλ Φεκίρ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Έλτσε, ο Έντγκαρ Μπάντια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το γήπεδο συνέχιζε και “έγερνε” προς την εστία των φιλοξενούμενων και από ένα διώξιμο η μπάλα έφτασε στον Τέλλο που έκανε μια κούρσα και τελείωσε υποδειγματικά, γράφοντας το 3-0.

Στο 62ο λεπτό, η Έλτσε μείωσε σε 3-1 με τον Χοσάν που σούταρε από την κορυφή της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας της μπάλα στα δίχτυα του Μπράβο. Τίποτα άλλο δεν συνέβη μιάς και οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το παιχνίδι μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Κίτρινες: Χουάν Σάντσεζ 41′, Φεκίρ 51′, Σανάμπρια 64′

Μπέτις: Μπράβο, Έμερσον, Μαντί, Μπάτρα (76′ Ρουίζ), Μορένο, Κανάλες, Ροντρίγκες, Φεκίρ (81′ Λαϊνέζ), Τέλλο, Χοακίν (65′ Καρβάλιο), Σανάμπρια

Έλτσε: Μπάντια, Χοσέ Σάντσεζ, Βερντού, Μπαραγκάν, Χοσάν (74′ Ριγκόνι), Γκούτι, Μαρκόνε (74′ Μφούλου), Χουάν Σάντσεζ (46′ Σίφου), Φιντέλ, Μποϊέ (74′ Νίνο), Μίλλα.