Παναιτωλικός: Δεν κατάφερε να κρατήσει το θετικό αποτέλεσμα

Στάθηκε καλά ο Παναιτωλικός, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ

Για την 7η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 1-3 στο Αγρίνιο από τον ΠΑΟΚ.  Οι «Θεσσαλονικείς» κατάφεραν την πρώτη εκτός έδρας νίκη, σε αντίθεση με τον τον Παναιτωλικό που υπέστη την 4η ήττα.

Τα τέρματα για τον Δικέφαλο πέτυχαν οι Σβιντέρσκι, Νινούα και Τσολάκ, ενώ για τους γηπεδούχους είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Αριγίμπι.

Οι Αγρινιώτες είχαν στον πάγκο τους τον Λουτσιάνο, μετά την αποχώρηση του Μάκη Χάβου. Ντεμπούτο έκανε και ο Πάμπλο Γκαρσία για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στα πρώτα εικοσιπέντε λεπτά του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά έχοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Πρώτη απειλή ήταν με το σουτ απάντηση του Ελ Καντουρί στο 3’ στο ίδιο λεπτό είχε προηγηθεί το σουτ του Μεντόσα.

Οι «Θεσσαλονικείς» στο 4’ και στο 12’ με τις κεφαλιές των Βαρέλα και Ίνγκασον ο Κνετ  ήταν σε ετοιμότητα. Στο 13’ ο Αυστριακός έσωσε την ομάδα του από χλιαρό σουτ του Τζόλη.

Στο 18’ ο Τζόλης απείλησε εκ νέου τον πορτιέρο των γηπεδούχων ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα. Στο 19’ η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Σβιντέρσκι έπειτα από την σέντρα του Σβάμπ. Ο Παναιτωλικός στο 24’ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια με το σουτ του Λιάβα.

Από το 26’ και μετά οι Αγρινιώτες ισορρόπησαν χωρίς όμως πατήσουν την αντίπαλη περιοχή. Το 0-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετά λάθη. Το σύνολο του Λουτσιάνο  έφερε το ματς στα ίσια στο 54’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αριγίμπι, ο Αμερικάνος ένα λεπτό νωρίτερα κέρδισε την εσχάτη των ποινών από την ανατροπή του από τον Ίνγκασον .

Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις στροφές και έδειξαν διάθεση ότι θέλουν να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Στο 58’ ο Τζόλης μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε να γυρίσει στον Σβιντέρσκι αλλά η άμυνα του Παναιτωλικού έδιωξε.

Στο 62’ ο Σβιντέρσκι πήρε την κεφαλιά από την πάσα του Γιαννούλη αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Ο «δικέφαλος του βορρά» όσο περνούσαν τα λεπτά έντυνε την πίεση έχασε και διπλή ευκαιρία στο 81’ με τους Ζίβκοβιτς και Τσόλακ ο Κνετ έσωσε την ομάδα του.

Ωστόσο ο Κνετ δεν κατάφερε να σώσει την ομάδα του, στο 88’ από την εξαιρετική  εκτέλεση φάουλ του Νινούα. Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το δείκτη του σκορ σε 1-3 με δράστη τον Τσόλακ από τα έντεκα βήματα, το πέναλτι κερδήθηκε εξαιτίας της παράβασης του Καρασαλίδης εντός περιοχής .

Πλέον ο Παναιτωλικός μένει στην 12η θέση με 3 βαθμούς ,ενώ ο ΠΑΟΚ έφτασε στην 3η θεση με 12 βαθμούς

Κίτρινες: Γιάκολις, Ντίας – Γιαννούλης, Α.Ζίβκοβιτς, Σβαμπ, Ουαγκέ, Νινούα

Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Μεντόζα (79′ Αλβαρες), Ντάλσιο, Γιάκολις (79′ Αζάντι), Βέργος (63′ Ντουάρτε), Αριγίμπι, Ντίας (70′ Τσιγγάρας).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ουαγκέ (82′ Ροντρίγκο), Ινγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί (82′ Νινουά), Σβαμπ (61′ Εσίτι), Τζόλης (61′ Μπίσεσβαρ), Μουργκ, Α. Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (66′ Τσόλακ).