Με άνεση η Μονακό, “διπλό” της Μονπελιέ στο Ζοφρουά Γκισάρντ

Σαν σε …προπόνηση η Μονακό νίκησε άνετα τη Μπορντό, ενώ η Μονπελιέ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Σεντ Ετιέν

Για την 9η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος η Μονακό διέλυσε με 4-0 την Μπορντό και μεγάλο “διπλό” πέτυχε η Μονπελιέ στην έδρα της Σεντ Ετιέν.

Οι αγώνες:

Μονακό – Μπορντό 4-0 (Μπεν Γεντέρ 28′, Μαρτίνς 30′, Βόλλαντ 31′, 58′)

Εντυπωσιακή η Μονακό ισοπέδωσε με 4-0 την Μπορντό στο Λουί ΙΙ.

Οι Μονεγάσκοι χρειάστηκαν ένα ξέσπασμα τεσσάρων λεπτών που πέτυχαν τρία τέρματα (Μπεν Γεντέρ 28′, Μάρτινς 30′, Βόλλαντ 31′) για να πάρουν το τρίποντο ενώ ο Βόλλαντ προσέφερε άλλο ένα τέρμα στο 58′.

Σεντ Ετιέν – Μονπελιέ 0-1 (Μαβιντίντι 14′)

Στο Ζοφρουά Γκισάρντ η Σεντ Ετιέν ηττήθηκε με σκορ 0-1 απέναντι στη Μονπελιέ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μαβιντίντι στο 14′.

Νιμ – Μετς 0-1 (Γκουέγιε 15′)

Την ξέφρενη πορεία της συνέχισε η Μετς καθώς νίκησε με 0-1 την Νιμ στο Σταντ Ντε Κοσιέρ με σκόρερ τον Γκουέγιε στο 15ο λεπτό.

Ντιζόν – Λοριάν 0-0

Στο Γκαστόν Ζεράρντ με λευκή ισοπαλία έληξε το παιχνίδι μεταξύ Ντιζόν και Λοριάν με την φιλοξενούμενη να αδικείται από το αποτέλεσμα, καθώς ήταν καλύτερη και έχασε και πέναλτι με τον Βίσα στο 57′.

Ανζέ – Νις 0-3 (Ρόνι Λόπες 12′, Λες Μελού 23′, Μπουνταουί 77′)

Στο Ρεϊμόν Κοπά η Νις πέτυχε ένα εύκολο “διπλό” κόντρα στην Ανζέ με 0-3.
Τα τέρματα σκόραραν οι Ρόνι Λόπες στο 12′, ο Λες Μελού στο 23′ και ο Μπουνταουί στο 77′.

Ρεμς – Στρασβούργο 2-1 ( Καμαρά 22′(αυτ), Φάες 26′ – Αγιόρκε 30′)

Με 2-1 η Ρεμς νίκησε το Στρασβούργο με αποτέλεσμα που έκλεισε μόλις στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης.
Η Ρεμς άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Καμαρά στο 22′ και του Φάες στο 26′ ενώ το Στρασβούργο μείωσε με τον Αγιόρκε στο 30′.