Μοιρασιά στο Βέλγιο, δύσκολα η Ντόρτμουντ

Κλαμπ Μπριζ και Λάτσιο αναδείχθηκαν ισόπαλες στο «Γιαν Μπρέιντελ», ενώ στο Βεστφάλεν η Ντόρτμουντ έκαμψε την αντίσταση της Ζενίτ.

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα, η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε με αρκετή δυσκολία (2-0) απέναντι στην αξιόμαχη Ζενίτ χάρη στα γκολ των Σάντσο (79′ με πέναλτι) και Χάαλαντ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Επίσης, για τον ίδιο όμιλο η πρωτοπόρος Λάτσιο, αν και προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Κορέα, τελικά απέσπασε ισοπαλία (1-1) από την Κλαμπ Μπιρζ.

Το ματς:

Η Μπορούσια είχε κλείσει στην άμυνα της τη Ζενίτ και μάλιστα είχε μεγαλύτερη διάθεση να επιτεθεί. Ουσιαστικά έπαιξε με υπομονή και έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες χωρίς να καταφέρει να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα η πρώτη ήταν στο 15ο λεπτό, αλλά το σουτ του Ρέινα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 39’ ο Ρόις έκανε την επέλαση στην αντίπαλη περιοχή, προσπάθησε να πλασάρει τον Κερζάκοβ, όμως ο κίπερ της Ζενίτ προέβη σε μία σπουδαία επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, καθώς η Ντόρτμουντ γύρισε από τα αποδυτήρια πολύ νωθρά. Ωστόσο ένα τράβηγμα του Καραβάεβ μέσα στην περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στο Σάντσο να «ξεκλειδώσει» την ρωσική άμυνα και να σκοράρει για το 1-0 στο 79’.

Η ομάδα του Φαβρ, βρήκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του ματς και συγκεκριμένα στο 90+1’ έπειτα από ωραίο δυνατό συρτό τελείωμα του Χάαλαντ.

Μπορούσια Ντόρτμουν (Φαβρ): Μπούρκι, Μενιέ, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο, Νταχούντ (67’ Αζάρ), Βιτσέλ, Σάντσο (84’ Ντιλέινι), Ρόις (74’ Μπραντ), Ρέινα (81’ Μπέλικγχαμ), Χάαλαντ

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Σέμακ): Κερζάκοβ, Καραβάεβ, Λόβρεν, Ρακίτσκι, Σάντος, Βέντελ, Μπάριος (81’ Άλεξ), Γερόκιν, Κουζιάεβ (71’ Οζντόεβ), Τζούμπα (46’ Μοστοβόι), Ντριούσι (74’ Ζίρκοβ).

Κλαμπ Μπριζ – Λάτσιο 1-1

Σε μία απόλυτα ισορροπημένη αναμέτρηση Κλαμπ Μπριζ και Λάτσιο έμειναν στην ισοπαλία με σκορ 1-1. Στους τέσσερις βαθμούς αμφότερες οι ομάδες μετά το πέρας της δεύτερης αγωνιστικής.

Η Λάτσιο στο 14′, άνοιξε το σκορ με τον Χοακίν Κορέα, ο οποίος κινήθηκε όμορφα εκτός περιοχής της Μπριζ και με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Μινιολέ για το 0-1.

Στο 41ο λεπτό ο Πάτρικ υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής και έδωσε το δικαίωμα στον Βάνακεν να ισοφαρίσει σε 1-1 από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κλαμπ Μπριζ, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 64’ ο Ριτς πήρε μία τρομερή κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Ρέινα έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Ενώ ένα λεπτό μετά, την κεφαλιά του Σόμπολ απομάκρυνε η άμυνα των «Λατσιάλι».

Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη και στο 77’ ο Μινιολέ είπε ένα μεγαλοπρεπέστατο «όχι» στο σουτ του Μιλίνκοβιτς- Σάβιτς.

Στο 79’ ήταν η σειρά της ομάδας του Κλεμέν να απειλήσει, όμως το σουτ του Βέρμερ κατέληξε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ισπανού τερματοφύλακα.

Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στην ισοπαλία (1-1).

Κλαμπ Μπριζ (Κλεμέν): Μινιολέ, Μάτα, Κοσούνου, Ντέλι, Ντιάτα, Βέρμερ, Ριτς, Βάνακεν, Σόμπολ, Ντε Κετελαέρε (84’ Λανγκ), Ντένις (88’ Μίκαελ).

Λάτσιο (Ιντζάκι): Ρέινα, Πάτρικ (46’ Περέιρα), Χεντ, Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Άκπα-Άκπρο, Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Φάρες (56’ Μουρίκι), Κορέα, Καϊσέδο (68’ Σίμον).