Επικράτησε η Σοσιεδάδ της Βαγιαδολίδ

Στο Στάδιο Ρεάλε Σεγούρος, η Σοσιεδάδ υποδέχτηκε την Βαγιαδολίδ για την 26η αγωνιστική της La Liga και πήρε την νίκη με 1-0.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα με στατικές φάσεις, αλλά χωρίς επιτυχία. Η Σοσιεδάδ είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε για να δημιουργήσει επικίνδυνες ευκαιρίες. Τα κόρνερ που κέρδισαν οι δύο ομάδες δεν βοήθησαν, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να βρουν διαδρόμους να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα. Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 49’, με τον Ισάκ, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα. Με την συμπλήρωση μιας ώρας (60’), η Σοσιεδάδ άνοιξε το σκορ, με τον Γιανουζάι, ο οποίος δέχτηκε την σέντρα του Ογιαρθάμπαλ και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια της αναμέτρησης δεν έγιναν πολλές ευκαιρίες για ένα γκολ, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Λίγο πριν το τέλος, η Βαγιαδολίδ ανέβασε ρυθμούς και προσπάθησε να απειλήσει, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Η Βαγιαδολίδ δεν κατάφερε να αντιδράσει και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: Ελουστόνδο – Γκαρδιόλα

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Μονρεάλ, Λε Νορμαντ, Ελουστόνδο, Ζαλντούα, Ζουμπέλντια, Ογιαρθάμπαλ (Μπουγκουρούθα 69’), Μερίνο, Οντεγκάαρντ (Σανγκάλι 90+2’), Γιανουζάι, Ισάκ (Γουίλιαμ Χοσέ 62’)

Βαγιαδολίδ: Μασίπ, Μογιάνο, Κίκο, Σαλισού, Γκαρσία, Φέντε (Πόρο 75’), Φερνάντες (Πλάνο 63’), Αλκαράθ, Ουνάλ, Γκαρδιόλα, Ραμίρεζ