Επιτέλους νίκη για Γιουνάιτεντ, το έσωσε στο τέλος η Άρσεναλ

Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί η Γιουνάιτεντ

Προερχόμενη από ένα αρνητικότατο σερί, η ομάδα του Μουρίνιο έψαχνε απεγνωσμένα νίκη σήμερα- και, ευτυχώς γι’ αυτήν, απέναντί της βρέθηκε η ουραγός Φούλαμ. Ο Γιαγνκ στο 13΄ με υπέροχη ενέργεια και «τούβλο» έκανε το 1-0, ο Μάτα στο 28΄ «έγραψε» το 2-0 κι έγινε ο 5ος Ισπανός στα χρονικά που φτάνει τα 50 γκολ στην Premier League, ο Λουκάκου στο 42΄ απέδειξε εμπράκτως ότι γίνονται θαύματα καθώς έβαλε γκολ μετά από 997 λεπτά και έκανε το 3-0, ο Καμαρά στο 67′ πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους, για να κλείσει το σκορ ο Ράσφορντ στο 82΄, σημειώνοντας το 4-1.

Κάπως έτσι- με μανδύα αγωνιστικού περιπάτου, δηλαδή- η Γιουνάιτεντ πήρε τους 3 βαθμούς και πήγε 26 και την 6η θέση.

Δυστυχώς γι’ αυτήν, δε θα παίζει κάθε αγωνιστική με την Φούλαμ…

Σώθηκε στο τέλος η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό στην αναμέτρηση ωστόσο, στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα καθώς αστοχία και Λεσλ, στέρησαν από τους Ομπαμεγιάνγκ και Τορέιρα ένα γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ουνάι Έμερι δεν είχε όρεξη για… αστεία και «έπνιξε» την Χάντερσφιλντ, 64-36% κατοχή, 9-2 σουτ, όμως ότι προσπάθησαν οι «Κανονιέρηδες» δεν είχε αποτέλεσμα.

Η… λύτρωση ήρθε στο 83ο λεπτό με τον Ουρουγουανό μέσο της Άρσεναλ, Λούκας Τορέιρα, με ψαλιδάκι (!) μετά από γύρισμα του Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και έδωσε πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Ανάσα για Κάρντιφ

Νίκη τεράστιων βαθμολογικών διαστάσεων για την Κάρντιφ, καθώς χάρη σε γκολ του Πέτερσον στο 74′ κατάφερε να πάρει το ποθυπόθητο… ροζ φύλλο αγώνα, «βουλιάζοντας» κι άλλο την Σαουθάμπτον και, ταυτόχρονα, κρατώντας τις αποστάσεις της από τη ζώνη του υποβιβασμού.