Έσωσε τη Βιγιαρεάλ ο Καθόρλα

Η Βιγιαρεάλ φιλοξένησε τη Ρεάλ Μαδρίτης και οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της La Liga.

Η ομάδα του Σολάρι έχασε μια καλή ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο την κορυφή και πλέον έχει 7 βαθμούς διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και παραμένει στην τέταρτη θέση.

Η αναμέτρηση δεν είχε διεξαχθεί με τις υπόλοιπες, εξαιτίας των υποχρεώσεων της Ρεάλ Μαδρίτης στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο τρίτο λεπτό είχαν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Μορένο. Το πλασέ του όμως απομάκρυνε ο Κουρτουά έγκαιρα.

Το επόμενο λεπτό η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ με τρομερό πλασέ του Καθόρλα, ο οποίος νίκησε τον Κουρτουά και έγραψε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα η απάντηση ήρθε με τον Μπενζεμά, ο οποίος με κεφάλια έφερε το ματς στα ίσα.

Μετά την ισοφάριση η Ρεάλ άρχισε να πιέζει περισσότερο και στο 15’ έχασαν πολύ καλή ευκαιρία με σουτ του Βάθκεθ, το οποίο έδιωξε ο Ασένχο.

Ο Βαράν στο 20ο λεπτό με κεφάλια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κρόος και χάρισε στην ομάδα του το προβάδισμα.

Στο 32’ ο Μόντριτς σκόραρε, αλλά σωστά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, καθώς ο Κροάτης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Βιγιαρεάλ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου είχε στην κατοχή της τη μπάλα περισσότερη ώρα, και απειλούσε περισσότερο την φιλοξενούμενη ομάδα.

Η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να πετύχει το 3-1 στο 65’ με τον Βάθκεθ, ο οποίος ήρθε αντιμέτωπος με τον Ασένχο, αλλά ο τερματοφύλακας έδιωξε το σουτ του.

Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρηση, στο 82’ ο Καθόρλα νίκησε τον Κουρτουά και με κεφάλια έγραψε το 2-2 και έσωσε την ομάδα του από την ήττα.

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Λαγιούν, Γκονθάλεθ, Ρουίθ, Κόστα, Φουέγο (82’ Τριγκέρος), Κάσερες (63’ Εκαμπί), Φορνάλς, Καθόρλα, Τσουκουέζε, Μορένο (68’ Μπάκα)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος (86’ Βινίσιους), Καζεμίρο, Μόντριτς (64’ Βαλβέρδε), Βάθκεθ, Μπενζεμά, Μπέιλ (46’ Ίσκο)