Έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού ο ΠΑΟΚ

Το αήττητο του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα «έσπασε» ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε με 0-1 τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος του στερεί το αήττητο στο πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας (όπως και την περσινή περίοδο) νίκη με 0-1 στον Πειραιά.

Σκόρερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ο Ενέας Μιχάι στο 90ο λεπτό.

Το ματς

Με το γνώριμό του 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας στην άμυνα, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης στο κέντρο και οι Μασούρας, Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Από την άλλη, ο Αμπέλ Φερέιρα παρέταξε με 3-5-2 τον ΠΑΟΚ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδη στην άμυνα, Ελ Καντουρί, Μαουρίσιο στον άξονα, Ροντρίγκο, Γιαννούλη στα άκρα, Μπίσεσβαρ δεκάρι και τους Τζόλη, Άκπομ στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με λίγες αλλά επικίνδυνες φάσεις, τόσο από τους Πειραιώτες, όσο και από τους Θεσσαλονικείς.

Στο 3ο λεπτό, ο Τζόλης μπήκε από αριστερά στην περιοχή, σούταρε από πλάγια, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Στο 14’ ο Μαουρίσιο βρήκε δεξιά τον Ροντρίγκο, αυτός σέντραρε για τον Μπίσεσβαρ, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σα.

Στο 32’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Σεμέδο έπιασε κεφαλιά, με τη μπάλα να πηγαίνει στο «Γ» των δοκαριών του Πασχαλάκη. Ενώ δύο λεπτά μετά, ύστερα από νέο φάουλ του Βαλμπουενά, ο Μασούρας έπιασε δυνατό σουτ αλλά ήταν άστοχο.

Στο 38’ ο Ελαμπντελαουί έβγαλε σέντρα από δεξιά, Ελ Αραμπί και Μασούρας δεν μπόρεσαν να βρουν τη μπάλα, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να διώχνει.

Ενώ στο 43’ ο Μαουρίσιο έκανε δυνατό σουτ, με τον Σα να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να κάνουν λιγότερες ευκαιρίες, αλλά τον ΠΑΟΚ να φτάνει τελικά στο γκολ.

Στο 49’ ο Ελαμπντελαουί σέντραρε από δεξιά για τον Βαλμπουενά, με τον Ελ Καντουρί να βάζει την κόντρα και να φεύγει πλάγια η μπάλα.

Στο 52’ ο Σα μπλόκαρε σουτ του Μαουρίσιο.

Στο 58’ ο Μπίσεσβαρ μπήκε από αριστερά, έδωσε στον Γιαννούλη, ο οποίος πλάσαρε αλλά αστόχησε.

Από το 62’ και την είσοδο των Φορτούνη και Μπρούνο στο ματς, ο Ολυμπιακός γύρισε το σύστημα σε 4-2-3-1, με Μπουχαλάκη-Καμαρά στον άξονα, Μπρούνο, Βαλμπουενά στα άκρα και τον Φορτούνη δεκάρι πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Στο 74’ ο Τσιμίκας έβγαλε σέντρα, ο Ελ Αραμπί δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Στο 78’, μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο νεοεισελθών Χασάν έπιασε μια άστοχη κεφαλιά.

Στο 81’ ο Στοχ έκανε ένα σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Σισέ. Ενώ στο 85’ ο Χασάν παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 90’ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Ροντρίγκο έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Μοχάι έπιασε σκαστή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σα για το 0-1.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ραντζέλοβιτς έβγαλε σέντρα, ο Χασάν έπιασε ένα σουτ στην κίνηση με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 5ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας, ο Χασάν πέτυχε γκολ, μετά από προσπάθεια του Σισέ το οποίο όμως δεν μέτρησε καθώς ο διαιτητής καταλόγισε οφσάιντ αφού συμβουλεύτηκε το VAR.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Σισέ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιλιέρμε (62’ Φορτούνης), Βαλμπουενά (86’ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (62’ Μπρούνο), Ελ Αραμπί (77’ Χασάν)

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ίνγκασον (46’ Μιχάι), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί (79’ Εσίτι), Μαουρίτσιο, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (73’ Στοχ), Τζόλης (79’ Λημνιός), Άκπομ (59’ Σφιντέρσκι)