Νίκη παραμονής για την Τζένοα

Σημαντικές νίκες για Τζένοα και Σαμπντόρια και ανατροπές από Φιορεντίνα και Πάρμα.

Σπουδαία νίκη που την ανέβασε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε η Τζένοα κόντρα στην Σπαλ με 2-0 χάρη σε δύο τέρματα των Πάντεφ(24′) και Σόνε(54′).

Με τέρμα του Φαραονί στο 19ο λεπτό και του Κουτρόνε στο 90+6′ η Βερόνα έχασε την νίκη από την Φιορεντίνα στο Αρτέμιο Φράνκι .

Η αδιάφορη Κάλιαρι έμεινε στο 0-0 με την Λέτσε που ήθελε την νίκη με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσαν να τις μετουσιώσουν σε τέρμα.

Με τρελή ανατροπή στο τέλος του παιχνιδιού η Πάρμα πήρε την ισοπαλία από την Μπολόνια με 2-2.
Η Μπολόνια στο πρώτο τέταρτο προηγήθηκε με 0-2( Ντανίλο 3′, Σοριάνο 16′).
Η Πάρμα δεν τα έβαλε κάτω και αρχικά μείωσε με τον Κούρτιτς στο 90+3′ και τον Ιγκλέζε στο 90+5′.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Σαμπντόρια που νίκησε μέσα στο Φρίουλι την Ουντινέζε με 1-3. Τα τέρματα πέτυχαν ο Λαζάνια στο 37′ ενώ ο Κουαλιαρέλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ισοφάρισε.
Ο Μπεναζόλι στο 84′ και ο Γκαμπιαρντίνι στο 93′ έγραψαν το τελικό αποτέλεσμα.