“Έσωσε” τον βαθμό η Λυών, πλησιάζουν την κορυφή η Παρί και η Λιλ

Πήρε τον βαθμό η πρώτη Λυών με τη Ρεν, με δύο γκολ σε 4 λεπτά, ένα βαθμό πίσω η Παρί Σεν Ζερμέν που κέρδισε “σβηστά” την Μπρέστ.

Για την 19η αγωνιστική της Ligue 1, η Μονακό κέρδισε με 3-0 και ανέβηκε στην 4η θέση με 33 βαθμούς, ενώ η Ρεν έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την ομάδα του Κόβατς και έμεινε στη 5η θέση, υστερεί στην ισοβαθμία, καθώς η Λυών εκεί που έχανε με 2-0, μέσα σε 4 λεπτά ισοφάρισε σε 2-2.

Η Λιλ βρίσκεται στην 3η θέση με 39 βαθμούς ξεπερνώντας το εμπόδιο της ουραγού Νιμ με 1-0, χάρις το γκολ του Γιλμάζ στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 3-0 της Μπρεστ και βρίσκεται στην 2η θέση, ένα βαθμό πίσω από τη πρωτοπόρο Λυών.

Η Ρεμς νίκησε με 3-1 την Σεντ Ετιέν, η Μπορντό πήρε τη νίκη 2-1 επί της Λοριάν και το Στρασβούργο έφυγε με το διπλό από την έδρα της Λανς με 0-1.

Ισόπαλα αναδείχτηκαν με 1-1, τα παιχνίδια Μετς-Νις, Μονπελιέ-Ναντ και χωρίς σκορ το Ντιζόν-Μαρσέιγ.