Κύπελλο FA: Τεσσάρα η Λέστερ, δύσκολες προκρίσεις για Άρσεναλ και Γιουνάιτεντ

Εύκολο βράδυ για τη Λέστερ που επικράτησε άνετα της Στόουκ, στην παράταση, προκρίθηκε η Άρσεναλ κόντρα στη μαχητική Νιούκαστλ

Οι ”αλεπούδες” προκρίθηκαν στους “32” του κυπέλλου FA έπειτα από μια εύκολη για αυτούς αναμέτρηση κόντρα στην Στόουκ, την οποία ”ισοπέδωσαν” με σκορ 0-4. Η Άρσεναλ έκανε τα εύκολα δύσκολα στο Έμιρεϊτς, αφού χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στην παράταση για να πάρει στην πρόκριση κόντρα στην Νιούκαστλ με σκορ 2-0.

Η Έβερτον δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Ρόδεραμ, όμως κατάφερε να πάρει την νίκη με σκορ 2-1 έπειτα από 120′ λεπτά αγωνιστικής δράσης. Με τέρμα του ΜακΤόμινεϊ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στην Γουότφορντ

Την έκπληξη της ημέρας έκανε η Κόρλεϊ της Νάσιοναλ Λιγκ Βορρά, η οποία επικράτησε της Ντέρμπι με σκορ 2-0 και προκρίθηκε στις 32 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.