Εθνική Ελλάδας: Πάλεψε, αλλά “λύγισε” στη Γαλλία

Η Εθνική Ελλάδας πάλεψε κόντρα στην καλύτερη Γαλλία, αλλά δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα από τους «τρικολόρ».

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 1-0 από τη Γαλλία στο «Σταντ ντε Φρανς» για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έδειξε καλά στοιχεία, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη και έμεινε στους 6 βαθμούς και τη 2η θέση (με ματς λιγότερο), με τους «τρικολόρ» να είναι στην 1η θέση με 12.

Για τους «τρικολόρ» σκόραρε ο Κιλιάν Εμπαπέ με πέναλτι στο 55’. Μάλιστα, χρειάστηκε να το εκτελέσει δύο φορές, καθώς δόθηκε επανάληψη.

Για τον Εμπαπέ αυτό ήταν το 40ό γκολ του με την Εθνική Γαλλίας συνολικά. Ήταν επίσης και το 54ο φετινό του σε σύλλογο και εθνική και έτσι, κατέρριψε το ρεκόρ του Ζιστ Φοντέν από τη σεζόν 1957-58.

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντίνου Μαυροπάνου με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 69’ (και ενώ είχε ήδη κίτρινη).

Επόμενος αγώνας της Εθνικής, στις 7 Σεπτεμβρίου εκτός έδρας κόντρα στην Ολλανδία.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τη Γαλλία ο Ντιντιέ Ντεσάν, με τον Μενιάν στο τέρμα, Κουντέ, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντές στην άμυνα, Γκριζμάν, Τσουαμενί, Καμαβινγκά στο κέντρο, Κομάν, Κολό Μουανί, Εμπαπέ επιθετική τριπλέτα.

Από την πλευρά του, ο Γκουστάβο Πογιέτ ξεκίνησε επίσης με 4-3-3 την Εθνική Ελλάδας, με τον Βλαχοδήμο στο τέρμα, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας στην άμυνα, Σιώπης, Κουρμπέλης, Μάνταλος στο κέντρο, Μάνταλος, Γιακουμάκης, Μασούρας επιθετική τριάδα.

Στο 6’ ο Κολό Μουανί έπιασε σουτ που κόντραρε, με τους Γάλλος να ζητούν πέναλτι που όμως δεν υπήρχε. Δύο λεπτά μετά, ο Εμπαπέ σούταρε άστοχα υπό την πίεση του Μπάλντοκ.

Στο 25’ ο Εμπαπέ σέντραρε για τον Κόλο Μουανί που η κεφαλιά του πέρασε εκτός.

Στο 26’ η Μπακασέτας σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Μενιάν να μπλοκάρει.

Στο 38’ ο Μάνταλος σούταρε πάνω στον Κονατέ.

Ενώ στο 44’ ο Κομάν έβγαλε σέντρα για τον Κουντέ που τον νίκησε ο Βλαχοδήμος.

Στο 50’ ωστόσο η Γαλλία κέρδισε πέναλτι, με τον Μαυροπάνο να κάνει επικίνδυνο μαρκάρισμα στο κεφάλι του Γκριζμάν. Ο Εμπαπέ το εκτέλεσε με τον Βλαχοδήμο αρχικά να αποκρούει, ωστόσο πριν την εκτέλεση ο Μαυροπάνος μπήκε νωρίτερα στην περιοχή, με τον Λαόθ να δίνει επανάληψη. Εκεί, στο 55’ πια, ο Εμπαπέ δεν αστόχησε ξανά κάνοντας το 1-0.

Στο 60’ ο Κομάν έκανε γύρισμα, με τον Χατζηδιάκο να βάζει την κόντρα και να διώχνει σε κόρνερ προ του Εμπαπέ. Ενώ λίγο μετά, ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε σουτ του Κομάν.

Στο 65’ ο Μάνταλος σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή, με τον Μενιάν να μπλοκάρει.

Στο 69’ ο Κόλο Μουανί έφυγε στην πλάτη της άμυνας, με τον Μαυροπάνο να τον ανατρέπει και να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα (παρόλο που είχε και κίτρινη).

Στο 82’ ο Ερνάντεζ έδωσε στον Γκριζμάν, αυτός στον Εμπαπέ, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Στο 87’ ο Παυλίδης άνοιξε στον Φούντα που σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Και στην αντεπίθεση μετά την εκτέλεση, ο Ντεμπελέ έφυγε ταχύτατα, έδωσε στον Εμπαπέ, αυτός ξανά στον πρώτο που δεν πρόλαβε να σκοράρει από κοντά.

Στο 90’+4’ ο Εμπαπέ σούταρε, με τον Βλαχοδήμο να διώχνει δύσκολα. Ενώ στο 10ο λεπτό ο Ζιρού έκανε προβολή και αστόχησε.

Ενώ στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντεμπελέ πήγε να πλασάρει, αλλά κόντραρε πάνω στον Φούντα που είχε γυρίσει.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντές, Γκριζμάν, Τσουαμενί, Καμαβινγκά, Κομάν (77’ Ντεμπελέ), Κολό Μουανί, Εμπαπέ

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας,  Σιώπης (66’ Φούντας), Κουρμπέλης, Μπακασέτας (72’ Ρέτσος), Μάνταλος, Γιακουμάκης (66’ Παυλίδης), Μασούρας (72’ Κουλιεράκης)