Euro 2024: “Σκόρπισε” τα Σκόπια η Αγγλία, γκολ ο Σπόραρ, σπουδαίο διπλό για Καζακστάν

“7άρα” στα Σκόπια η Αγγλία, εντός έδρας νίκη για Ιρλανδία και Τουρκία, πρώτο διπλό για το Καζακστάν

Οι Άγγλοι ήταν καταιγιστικοί στο παιχνίδι με τα Σκόπια. Τρίποντο πήρε η Ιρλανδία που βρίσκεται στον όμιλο της Εθνικής. Πρώτη στον όμιλό της η Τουρκία, μετά τη νίκη επί της Ουαλίας.

2ος όμιλος:

Για τον όμιλο της Εθνικής μας ομάδας, η Ιρλανδία νίκησε το Γιβλαρτάρ (2-0). Με αυτή τη νίκη οι Ιρλανδοί έχουν πλέον τρεις βαθμούς, τη στιγμή που η Ελλάδα βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου με έξι.

3ος όμιλος:

Η Αγγλία διέσυρε τα Σκόπια με 7-0 και έφτασε τους δώδεκα βαθμούς στον όμιλο, όντας άνετα πρώτη. Ο Σάκα ήταν ο πρωταγωνιστής κάνοντας εκπληκτική εμφάνιση με χατ-τρικ,ο Κέιν πρόσθεσε δύο, συνεχίζοντας τα σερί παιχνίδια που σημειώνει γκολ. Στο 64ο λεπτό ο Κάλβιν Φίλιπς της Μάντσεστερ Σίτι, σκόραρε για πρώτη φορά για τα «Τρία Λιοντάρια».

Στην Τράνβα της Σλοβακίας, η Ουκρανία μπορεί να έχασε πέναλτι στο με τον Γιαρμολένκο στο 52’, βρήκε όμως τη λύση, με νέα εκτέλεση από την άσπρη βούλα από τον Τσιγκάνοφ και έτσι κατάφερε να λυγίσει τη Μάλτα (1-0).

4ος όμιλος:

Η Τουρκία πήρε τη νίκη απέναντι στην Ουαλία με 2-0. Οι παίκτες του Κουντζ είδαν δύο γκολ τους να ακυρώνονται από το VAR ως οφσάιντ και χέρι, έχασαν πέναλτι (ο Γουόρντ απέκρουσε την προσπάθεια του Τσαλχάνογλου) αλλά στο τέλος κατάφερε να νικήσει την Ουαλία που έμεινε με 10, χάρις σε τέρματα των Ναγίρ και Γκιουλέρ.

Στο Ερεβάν η Αρμενία ήταν καλύτερη από τη Λετονία, προηγήθηκε στο 35’ με τον Τζικνιζιάν και παρότι είχε ευκαιρίες δεν κατάφερε να «καθαρίσει» τα ματς. Στο 67’ ο Σαβέλιεβς ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο  Μπαρσεγκιάν έκανε το 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, δίνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

8ος όμιλος:

Το Καζακστάν έκανε την έκπληξη στο Μπέλφαστ παίρνοντας σημαντικό τρίποντο, στο παιχνίδι με τη Βόρειο Ιρλανδία (0-1). Ο Αιμπέτοφ που πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 81’, έκανε μια απίστευτη κούρσα, σημειώνοντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης (88’). Το Καζακστάν είναι πρώτο με εννιά βαθμούς και ισοβαθμεί με τη Φινλανδία.

Σλοβενία και Δανία αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) και ισοβαθμούν στην τρίτη θέση του 8ου ομίλου. Το σκορ άνοιξε στο 25ο λεπτό ο Σπόραρ, όταν έπειτα από κόρνερ ο Άνταμ Τσέριν βρήκε με συρτή πάσα τον επίσης παίκτη του Παναθηναϊκού, Βέρμπιτς, ο οποίος με τη σειρά του έδωσε στον συμπαίκτη του ο οποίος πλάσαρε για το1-0. Η Δανία αντεπιτέθηκε και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Χέιλουντ της Αταλάντα που έχει συνδεθεί με πολλούς μεγάλους συλλόγους την τρέχουσα μεταγραφικη περίοδο.

Η Φινλανδία επικράτησε άνετα επί του Σαν Μαρίνο με 6-0. Χατ-τρικ πέτυχε ο Ντάνιελ Χάκανς σε δέκα λεπτά (65’, 72’, 74’), ενώ ο Νικολάι Άλχο του Βόλου έπαιξε βασικός.

9ος όμιλος:

Η Ελβετία έκανε τα πάντα τέλεια για 90 λεπτά απέναντι στη Ρουμανία. Προηγήθηκε με δύο τέρματα του Αμπτουνί και κοντρόλαρε τον αγώνα, αλλά κατάφερε να δεχθεί δύο γκολ από τους Ρουμάνους στο 90′ και 90+2’ από τον Μιχάιλα και περιορίστηκε στο 2-2.

Το Ισραήλ πήρε επικράτησε στο ματς με την Ανδόρα (2-1), φτάνοντας του επτά βαθμούς και την τρίτη θέση του ομίλου.

Νίκη με 2-1 πήρε η Λευκορωσία επί του Κοσόβου.