Φαν’τ Σχιπ: “Πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας”

Στην βελτίωση της ομάδας αναφέρθηκε ο Φαν’τ Σχιπ και στο γεγονός ότι η συνεργασία του με την ομοσπονδία θα συνεχιστεί

Η Ελλάδα ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Ισπανία με σκορ 0-1, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαράμπια.

Ο Φαν’τ Σχιπ, μετά την λήξη της αναμέτρησης, μίλησε για την ομάδα, καθώς και για τα περιθώρια βελτίωσής της. Ωστόσο, ο ίδιος επεσήμανε πως η συνεργασία του με την ομοσπονδία θα συνεχιστεί.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

Για το που κρίθηκε το ματς: “Πρέπει αν είμαστε ρεαλιστές. Παίξαμε απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα. Η Ισπανία ίσως είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο. Υποφέραμε στο πρώτο ημίχρονο, χάναμε την μπάλα και συνεχώς τρέχαμε πίσω από την μπάλα. Είναι καλή στο να κρατάνε την κατοχή. Για το πέναλτι, άκουσα ότι υπήρχε φάουλ πριν, αλλά δεν ξέρω.

Στο δεύτερο ήμασταν καλύτεροι και αρχίσαμε να πρεσάρουμε ψηλά στον αγωνιστικό χώρο. Απλά έχουν παίκτες που μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Στο τέλος η Ισπανία άξιζε τη νίκη για την ποιότητα που έχει, αλλά είμαι υπερήφανος που η ομάδα ανέβηκε στην ομάδα και πάμε για το ματς με το Κόσοβο”.

Για την επόμενη μέρα και για το συμβόλαιό του: “Πάντα υπάρχουν πράγματα που πρέπει να βελτιώσουμε. Έχουμε νέους παίκτες και θα βελτιωνόμαστε. Είναι επίσης σημαντικό που κρατάμε την ομάδα μαζί, έχουμε βέβαια πολλούς τραυματισμούς. Επίσης μπαίνουν και άλλοι παίκτες, όπως ο Γούτας που ήταν καλός. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να μεγαλώνουμε να μάθουμε από τα λάθη μας. Το μέλλον είναι λαμπρό.

Είμαι συγκεντρωμένος στα παιχνίδια, δεν υπάρχει υπογραφή, εκφράσαμε την κοινή επιθυμία μας ότι θα συνεχίσουμε, αλλά οι συζητήσεις θα γίνουν μετά το παιχνίδι με το Κόσοβο”.