Εθνική Γυναικών: Άδικη ισοπαλία της Ελλάδας με το Μαυροβούνιο

Έχασε την ευκαιρία η Εθνική Γυναικών και έμεινε στην ισοπαλία με το Μαυροβούνιο.

Η Εθνική Γυναικών ήρθε ισόπαλη 2-2 με την αντίστοιχη του Μαυροβουνίου στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου της 3ης κατηγορίας των προκριματικών του Women’s Euro 2025.

Σκόρερ για την Εθνική Ομάδα η Ελένη Μάρκου και η Αναστασία Σπυριδωνίδου.

Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ και με ανατροπή πήρε το προβάδισμα, η ομάδα του Μαυροβουνίου ισοφάρισε με (αμφισβητούμενο) πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Έτσι, οι δύο ομάδες πηγαίνουν στους 7 βαθμούς (με το Μαυροβούνιο να υπερτερεί).

Η ομάδα που θα τερματίσει πρώτη ανεβαίνει στη δεύτερη κατηγορία, ενώ εκείνη που θα καταλάβει τη δεύτερη θέση, εφόσον είναι μια από τις τρεις από τις καλύτερες δεύτερες θα παίξει μπαράζ ανόδου.

Στο 3ο λεπτό, το Μαυροβούνιο προηγήθηκε με την Κουτς που πλάσαρε εύστοχα από κοντά τη Γιαννακούλη μετά από ασίστ της Τζόκοβιτς.

Η Ελλάδα όμως βρήκε άμεσα απάντηση. Στο 11’  η Κόγγουλη σούταρε, η Κρστοβιτς απέκρουσε και στη συνέχεια η Ελένη Μάρκου με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα, η σκόρερ του ελληνικού γκολ είχε σουτ στο κάθετο δοκάρι.

Και στο 49’ η Σαρρή σέντραρε από αριστερά και η Αναστασία Σπυριδωνίδου με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Όμως στο 90’+2΄το Μαυροβούνιο κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή της Κουτς από τη Μάρκου, μια απόφαση ωστόσο αμφισβητούμενη, ενώ στην αρχή της φάσης φάνηκε να υπάρχει οφσάιντ. Το εκτέλεσε εύστοχα η Μπουλάτοβιτς για το τελικό 2-2.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Γιαννακούλη, Παλαμά (46’ Πατερνά), Γκούνη (84’ Κοτσάκι), Γκάτσου, Μήτκου, Χαλατσογιάννη, Μάρκου, Κακαμπούκη, Σπυριδωνίδου (83’ Μιχαλοπούλου), Σαρρή, Κόγγουλη (62’ Γιαννακά)

Μαυροβούνιο (Μίρκο Μάριτς): Κρστοβιτς, Κάρλιτσιτς, Τζούκιτς, Μπόζιτς, Τζούρκοβιτς (87’ Όσμαϊτς), Τζόκοβιτς, Τομάσεβιτς (57’ Σάριτς), Μπουλάτοβιτς, Ντέσιτς, Στάνοβιτς, Κουτς

Επόμενος αγώνας της Εθνικής την προσεχή Τρίτη 4/6, 18:45 εκτός έδρας με τα Νησιά Φερόε. Ενώ ακολουθούν τα ματς με Ανδόρα (στο Ηράκλειο, 12/7, 20:00) και Μαυροβούνιο (εκτός έδρας, 16/7, 20:00)