Euro 2020: Συνεχίζει το όνειρο της η Δανία

Πέρασε το εμπόδιο της Τσεχίας και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η Δανία που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2020

H Δανία επικράτησε με 2-1 της Τσεχίας στο στάδιο Ολυμπικ του Μπακού για την προημιτελική φάση του Euro 2020. Τα τέρματα των Δανών πέτυχαν οι Ντιλέινι και Ντόλμπεργκ, ενώ οι Τσέχοι μείωσαν με τον Σικ.

Η ομάδα του Χιούλμαντ προκρίθηκε στα ημιτελικά και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ Ουκρανίας και Αγγλίας. Η Δανία θα βρεθεί για τέταρτη φορά στην ιστορία της στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Euro.

Mε το… καλησπέρα η Δανία πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι. Μόλις στο 5ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντιλέινι πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τους Δανούς (0-1).

Οι Δανοί έχοντας την ψυχολογία, έψαξαν και δεύτερο τέρμα, αλλά στο 13ο λεπτό, μετά από αντεπίθεση, ο Ντάμσγκααρντ, βγήκε απέναντι στον Βάλτσικ, ο οποίος απέκρουσε το σουτ, η μπάλα κατευθυνόταν προς το τέρμα, αλλά ο Κουφάλ την έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή.

Μετά το 20λεπτο συνήλθε η Τσεχία και άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση, με την ομάδα του Χιούλμαντ να κλείνει τους χώρους στα μετόπισθεν και να προσπαθεί να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Στο 23′ ο Χόλες είχε καλή ευκαιρία, καθώς βρέθηκε απέναντι στον Σμάιχελ, αλλά το σουτ του το απέκρουσε ο Δανός γκολκίπερ.

Στο 42′ η Δανία πέτυχε το 0-2. Ο Μέλε από τα αριστερά έκανε ωραία σέντρα με το εξωτερικό και ο Ντόλμπεργκ με σουτ και όμορφο τελείωμα, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, η Τσεχία κατάφερε να κάνει το 1-2 και να μειώσει στο 49′ με το σουτ στην κίνηση του Σικ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με την Τσεχία να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, ενώ η Δανία κοίταξε κυρίως να κρατήσει το προβάδισμα της και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Στο 82′ ο Μέλε έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κλειδώσει το ματς, αλλά ο Σμάιχελ απέκρουσε το τετ ατετ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε, με τη Δανία να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κίτρινες: Κρμέντσικ, Κάλας –

Τσεχία (Σιλχάβι): Βάτσλικ, Κουφάλ, Τσελούτσκα (65′ Μπράμπετς), Κάλας, Μπόριλ, Χόλες (46′ Γιάνκτο), Σούτσεκ, Μάζοπουστ (46′ Κρμέντσικ), Μπαράκ, Σέφτσικ (79′ Νταρίντα), Σικ (78′ Βίντρα)

Δανία (Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν (81′ Άντερσεν), Κιάερ, Βέστεγκαρντ, Λάρσεν (70′ Βας), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (81′ Γιένσεν), Μέλε, Ντάμσγκαρντ (60′ Νόργκαρντ), Μπρέιθγουεϊτ, Ντόλμπεργκ (60′ Πόουλσεν)