Euro 2020: Ματσάρα με νικήτρια την Ολλανδία!

Από την… κόλαση στον παράδεισο η Ολλανδία, με τον Ντάμφρις να χαρίζει στους «οράνιε» το τρίποντο απέναντι στην Ουκρανία

Σε ένα τρελό ματς στο Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα του Άμστερνταμ, η Ουκρανία επέστρεψε από το 2-0 μέσα σε τέσσερα λεπτά, όμως η Ολλανδία ήταν ανώτερη και δικαιώθηκε λίγο πριν το φινάλε με την καρφωτή κεφαλιά του Ντάμφρις παίρνοντας σπουδαίο τρίποντο με 3-2 για την πρωτιά στον 3ο όμιλο.

Οι Ολλανδοί πλέον περιμένουν την Αυστρία την Πέμπτη και με νίκη εξασφαλίζουν την πρόκριση στα νοκ άουτ, ενώ η Ουκρανία θα ψάξει τους πρώτους βαθμούς της την ίδια μέρα κόντρα στα Σκόπια.

Η Ολλανδία ήταν το αφεντικό στο πρώτο μέρος. Οι Οράνιε είχαν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο, τόσο η αστοχία όσο και οι καθοριστικές επεμβάσεις του Μπούστσαν κράτησαν το 0-0 στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντάμφρις πλήγωσε την ομάδα του Αντρέι Σεβτσένκο σε δύο περιπτώσεις. Από τα πόδια του δεξιού μπακ-χαφ βγήκε η παράλληλη μπαλιά, που απέκρουσε άσχημα ο Μπούστσαν, δίνοντας πάσα στον Βαϊνάλντουμ για το 1-0 στο 52′. Επτά λεπτά αργότερα, ο Ντάμφρις μπήκε στην περιοχή, κέρδισε μια κόντρα και ο Βόουτ Βέχορστ διπλασίασε τα τέρματα της χώρας του.

Οι Οράνιε είχαν περισσότερες τελικές, είχαν τον έλεγχο, είχαν το σκορ υπέρ τους αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά πέταξαν στα σκουπίδια το σημαντικό προβάδισμα που απέκτησαν. Αντρέι Γιαρμόλενκο με ένα τρομερό αριστερό σουτ εκτός περιοχής μείωσε σε 2-1 στο 75ο λεπτό, ενώ έφτασαν στην ισοφάριση μερικά λεπτά αργότερα, με την κεφαλιά του Ρομάν Γιαρέμτσουκ.

Παρόλα αυτά, η Ολλανδία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο κορυφαίος του γηπέδου, Ντάμφρις, με κεφαλιά νίκησε τον Μπούστσαν που δεν έβαλε καλά τα χέρια του καλά, για το τελικό 3-2.

Ολλανδία (Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντούμφρις, Τίμπερ (88′ Φέλτμαν), Ντε Φράι, Μπλιντ (64′ Άκε), Φαν Άανχολτ (64′ Βάινταλ), Ντε Ρόον, Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ, Βέχορστ (88′ Ντε Γιονγκ), Ντεπάι (90′ Μάλεν).

Ουκρανία (Αντρέι Σεβτσένκο): Μπούσχαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Μικολένκο, Ζιντσένκο, Μαλινόβσκι, Σιντόρτσουκ, Γιαρμόλενκο, Ζούμπκοβ (13′ Μάρλος, 65′ Σαπαρένκο), Γιάρεμτσουκ.