Copa America: Στο ρελαντί η Βραζιλία

Άνετη επικράτηση της Βραζιλίας στην πρεμιέρα του Copa America που νίκησε τη Βενεζουέλα

Η οικοδέσποινα Βραζιλία επικράτησε με 3-0 της Βενεζουέλα στο Νασιονάλ ντε Μπραζίλια, στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου του Copa America 2021.

Πριν το ματς οκτώ παίκτες της Βενεζουέλας βρέθηκαν θετικοί στον κορωνοϊό, αναμεσά τους ο αρχηγός Τόμας Ρίνκον και όλοι τους απομονώθηκαν στο ξενοδοχείο. Παρολ’ αυτά ο αγώνας έγινε κανονικά και η Βραζιλία πήρε άνετα τη νίκη, με τα τέρματα των Μαρκίνιος, Νεϊμάρ και Γκάμπριελ Μπαρμπόσα.

Η Βραζιλία είχε τα ηνία του αγώνα από την αρχή και πίεζε τη Βενεζουέλα. Η Σελεσάο κατάφερε να προηγηθεί στο 23ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Νέιμαρ, πήρε την πρώτη κεφαλιά ο Μιλιτάο και από την καρδιά της άμυνα της Βενεζουέλας, ο Μαρκίνιος με κοντινή προβολή, έκανε το 1-0.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα του Τίτε είχε την κατοχή, κράτησε τη μπάλα και έψαξε ένα δεύτερο τέρμα με τους Βενεζουελάνους να μην δίνουν χώρο στη Βραζιλία και παράλληλα να δυσκολεύονται να αναπτυχθούν. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνέχισε στο ίδιο ρυθμό οι Βραζιλιάνοι και στο 64′ έκαναν δύο τα τέρματα τους από το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νεϊμάρ, κάνοντας το 2-0.

Η Σελεσάο συνέχισε σε χαλαρό τέμπο και πέτυχε τρίτο γκολ στο 88′. Ο Λόντι βρήκε με ωραία μπαλιά τον Νέιμαρ, ο οποίος πέρασε τον Γκρατερόλ που έκανε άστοχη έξοδο και από πλάγια αριστερά, ο σταρ της Παρί ΣΖ έκανε τη σέντρα και ο Γκάμπριελ Μπαρμπόσα σε κενό τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κίτρινες: Λόντι, Γκάμπριελ Μπαρμπόσα – Μανθάνο, Ντελ Πίνο

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Μιλιτάο, Λόντι (46′ Σάντρο), Κασεμίρο, Φρεντ (85′ Φαμπίνιο), Πακετά (46′ Ριμπέιρο), Γκάμπριελ Ζεσους (85′ Βινίσιους), Ριτσάρλισον (65′ Γκάμπριελ Μπαρμπόσα), Νεϊμάρ

Βενεζουέλα (Πεσέιρο): Γκρατερόλ, Γκονζάλες, Μαρτίνες, Κουρμάνα, Ντελ Πίνο, Μορένο, Λα Μαντία, Μανθάνο (77′ Σελίς), Χοσέ Μαρτίνεζ, Κάσερες (84′ Καστίγιο), Αριστεγκουιέτα (77′ Κόρντοβα)