Euro 2020: Χ-άρηκαν και οι δύο…

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι μεταξύ Γαλλίας και Πορτογαλίας, με την παράσταση να κλέβουν τα πέναλτι.

Στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική του έκτου ομίλου του Euro 2020, η Γαλλία ήρθε ισόπαλη με 2-2 την Πορτογαλία, αποτέλεσμα που βόλεψε και τις δύο αντιπάλους, με την ομάδα του Ντεσάμπ να περνάει ως πρώτη, ενώ η Πορτογαλία κατέληξε στην τρίτη θέση και πήρε το εισιτήριο για τους “16”.

Από δύο γκολ πέτυχαν ο Μπενζεμά και ο Κριστιάνο Ρονάλντο για τους τρικολόρ και τους Πορτογάλους, αντίστοιχα. Η Γαλλία στην επόμενη φάση θα συναντήσει την Ελβετία, ενώ η Πορτογαλία το Βέλγιο.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 16′ από πλευράς Γαλλία με το σουτ του Κιλιάν Εμπαπέ που βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Ρούι Πατρίσιο είχε απάντηση.

Στο 27′ η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι μετά το φάουλ του Γιορίς πάνω στον Ντανίλο σε σέντρα στην περιοχή. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα στους Πορτογάλους.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η Γαλλία απάντησε με το ίδιο νόμισμα. Ο Εμπαπέ κέρδισε το πέναλτι από τον Σεμέδο και ο Μπενζεμά εκτέλεσε το πέναλτι και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Γάλλος επιθετικός της Ρεάλ έκανε την ανατροπή στο 47ο λεπτό. Ο Πογκμπά έδωσε την μπάλα στον Μπενζεμά, βγήκε απέναντι στον Πατρίσιο και πλάσαρε ιδανικά.

Στο 59′ η Πορτογαλία κέρδισε το τρίτο πέναλτι του αγώνα. Ο Ζότα σέντραρε από τα αριστερά ο Κουντέ βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο Λαός υπέδειξε πέναλτι που ανέλαβε ο Κριστιάνο Ρονάλντο και βρήκε δίχτυα.
Στο 68′ η Γαλλία είχε την τελευταία σημαντική ευκαιρία του ματς και αυτή ήταν διπλή. Ο Πογκμπά βρήκε χώρο εκτός περιοχής έκανε το σουτ ο Πατρίσιο έδιωξε την μπάλα εκεί που ήταν ο Ραμπιό και σούταρε με τον Πατρίσιο να λέει εκ νέου “όχι”.

Σκόρερ: Κριστιάνο Ρονάλντο 31′,60′ – Μπενζεμά 45+1′,47′

Κάρτες: Γιορίς 27′, Ερνάντες 36′, Γκριεζμάν 40′, Κιμπεμπέ 83′

Πορτογαλία: Πατρίσιο, Νέλσον Σεμέδο (79′ Νταλό), Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Μουτίνο (72′ Νέβες), Ντανίλο (46′ Παλίνια), Ρενάτο Σάντσες (88′ Ολιβέιρα), Μπερνάρντο Σίλβα (72′ Μπρούνο Φερνάντες), Ζότα, Ρονάλντο

Γαλλία: Λορίς, Κουντέ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ (46′ Ντιν-52′ Ραμπιό), Πογκμπά, Καντέ, Τολισό (66′ Κομάν), Γκριεζμάν (87′ Σισοκό), Εμπαπέ, Μπενζεμά