Euro 2020: Στην παράταση η πρόκριση για την Ιταλία

Η Ιταλία χρειάστηκε την παράταση για να περάσει το εμπόδιο της Αυστρίας και να προκριθεί στα προημιτελικά.

Στο Λονδίνο και το Γουέμπλεϊ, η Ιταλία νίκησε με 2-1 μέσω της παράτασης την Αυστρία και μετά τη Δανία πήρε και εκείνη το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Euro 2020.

Tα τέρματα για τους “Ατζούρι” πέτυχαν οι Κιέζα και Πεσίνα, ενώ για τους Αυστριακούς μείωσε ο Κάλαϊτζιτς. Η ομάδα του Μαντσίνι θα βρει αντιμέτωπη στους “8” τον νικητή του ζευγαριού Βέλγιο-Πορτογαλία.

Στο ματς η Ιταλία μπήκε καλύτερα, στα πρώτα λεπτά. Στο 14′ ο Ινσίνιε δοκίμασε ένα σουτ, ο Μπάρμαν μπλόκαρε εύκολα. Τρία λεπτά αργότερα οι “Ατζούρι” έχασαν καλή ευκαιρία, όταν ο Μπαρέλα σούταρε, με τον Αυστριακό κίπερ να διώχνει δύσκολα με το πόδι.

Η ομάδα του Μαντσίνι είχε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 32ο λεπτό. Ο Ιμόμπιλε δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, κάνοντας ένα καταπληκτικό σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, σταματώντας στο δοκάρι.

Στο 43′ ο Σπινατσόλα έκανε ένα σουτ, με τον Μπάχμαν να διώχνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο Ντι Λορέντζο έπιασε μια κεφαλιά, αστοχώντας.

Στο δεύτερο μέρος και το 50ο λεπτό ο Αλάμπα εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 65′ η Αυστρία σκόραρε με κεφαλιά του Αρναούτοβιτς, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR για οφσάιντ

Έπειτα ο ρυθμός χάθηκε, με τις δυο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί οι Ιταλοί κατάφεραν να βρουν το γκολ που τόσο έψαχναν. Στο 95′ ο Κιέζα έκανε ένα δυνατό σουτ που νίκησε τον Μπάχμαν, για το 1-0.

Στο 104′ έφτασε κοντά στο 2-0 η Ιταλία, όταν ο Ινσίνιε εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση έξω από την περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας της Αυστρίας απέκρουσε εντυπωσιακά. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Πεσίνα τα κατάφερε και νίκησε τον Μπάχμαν, μετά από ασίστ του Ατσέρμπι γράφοντας το 2-0.

Η Αυστρία κατάφερε και μείωσε λίγο πριν το φινάλε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κάλαϊτζιτς έπιασε μια πολύ δύσκολη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νικώντας τον Ντοναρούμα, κάνοντας το 2-1, το οποίο έμεινες έως το τέλος.

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (68′ Πεσίνα), Ζορζίνιο, Βεράτι (68′ Λοκατέλι), Μπεράρντι (84′ Κιέζα), Ιμόμπιλε (84′ Μπελότι), Ινσίνιε (108′ Κριστάντε).

Αυστρία (Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ (114′ Τρίμερ), Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Αλάμπα, Σλάγκερ (106′ Γκρέγκοριτς), Γκρίλιτς (106′ Σάουμπ), Λάιμερ (114′ Ιλσάνκερ), Ζάμπιτσερ, Μπαουμγκάρτνερ (90′ Σεπφ), Αρναούτοβιτς