Ολυμπιακός: Με νίκη ολοκλήρωσε τα φιλικά στην Αυστρία

Νίκησε την Κραϊόβα σε φιλική αναμέτρηση ο Ολυμπιακός.

Με νίκη ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τα φιλικά προετοιμασίας στην Αυστρία, καθώς επιβλήθηκε της Κραϊόβα με 2-0.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, όταν και σημείωσε τα δύο τέρματά της. Ο Βαλμπουενά με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 9’, ενώ από τα πόδια του Γάλλου δημιουργήθηκε το 2-0, με τον Εμβιλά απλά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. Οι Ρουμάνοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 47’, αλλά ο Κρίστινσον απέκρουσε το πέναλτι του Νίστο.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να ξεκινήσει με τον Κρίστινσον στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Σεμέδο, Παπαδόπουλο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Σουρλής και Κούντε ήταν η τριάδα στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τους Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς στα άκρα και τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά και θα μπορούσε να είχε απειλήσει με τον Ραντζέλοβιτς, αλλά ο διαιτητής λανθασμένα τον σταμάτησε για οφσάιντ. Ο Σέρβος ωστόσο συνέχισε να είναι δραστήριος και στο 8’ κέρδισε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βαλμπουενά ένα λεπτό αργότερα. Ο Γάλλος άγγιξε το γκολ και στο 13’, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 15’ ήταν η σειρά του Σουρλή να απειλήσει, αλλά το εναέριο σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 16’ μετά από εκπληκτική ενέργεια του Σουρλή, ο Κούντε έφυγε μόνος του από τη μεσαία γραμμή, αστοχώντας μπροστά από τον γκολκίπερ της ρουμάνικης ομάδας. Πέρασαν 30 λεπτά για να καταγράψουν τελική οι παίκτες της Κραϊόβα. Ο Κρίστινσον δεν αιφνιδιάστηκε από το μακρινό σουτ του Ιβάν και μπλόκαρε εύκολα στη γωνία του. Στο 32’ ο Ραντζέλοβιτς σε ακόμα μία προσπάθειά του από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα, ο Χασάν σηκώθηκε δυνατά και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ομάδα μας πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 44’ ο Χασάν με εκπληκτικό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Εμβιλά, ύστερα από κόρνερ του Βαλμπουενά αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, προώθησε τη «στρογγυλή θεά» στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για τον Ολυμπιακό και μία σπουδαία επέμβαση του Κρίστινσον. Αρχικά ο Καλογερόπουλος πήρε τη θέση του Παπαδόπουλου και στο 47’ ο Ισλανδός γκολκίπερ απέκρουσε στη δεξιά του γωνία το πέναλτι που εκτέλεσε ο Νίστο. Οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς δεν είχαν τον ίδιο ρυθμό, καθώς οι πολλές λανθασμένες πάσες τους στερούσαν την ευκαιρία να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή της Κραϊόβα.

Στο 67’ ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε ακόμα δύο αλλαγές με τον Σα να μπαίνει αντί του Κρίστινσον και τον Βαλμπουενά να δίνει τη θέση του στον Σαπουντζή. Ο τελευταίος βοήθησε τα μέγιστα για τη δημιουργία της ευκαιρίας του Ολυμπιακού στο 69’, η οποία κατέληξε με την άστοχη -για λίγα εκατοστά- κεφαλιά του Χασάν. Ο Θρύλος στο 85’ είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει τρίτη φορά, όμως ο αντίπαλος γκολκίπερ αντέδρασε σωστά στο πλασέ του Βρουσάι.

​Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτίνς): Κρίστινσον (67’ Σα), Λαλά, Σεμέδο, Παπαδόπουλος (46’ Καλογερόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Σουρλής, Κούντε (54’ Βρουσάι), Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (67’ Σαπουντζής), Χασάν.