Eurocup: Αήττητες Μπανταλόνα, Βίρτους και Τρέντο, νίκη και 2-2 για τον Προμηθέα

Η 4η αγωνιστική του Eurocup ολοκληρώθηκε με νίκη για τον Προμηθέα και τις Μπανταλόνα, Βίρτους Μπολόνια και Τρέντο να παραμένουν αήττητες.

Με νίκη επί της Ναντέρ συνέχισε την πορεία του στο EuroCup ο Προμηθέας που ανέβηκε στο 2-2 και έριξε τους Γάλλους στο 1-3. Μπανταλόνα, Βίρτους Μπολόνια και Τρέντο συνέχισαν αήττητες, για να ανέβουν και οι τρεις στο 4-0, ενώ η Ουνικάχα επικράτησε στη Μάλαγα της Μπρέσια.

Αναλυτικότερα οι αναμετρήσεις:

Β’ όμιλος

Μπούντουτσνοστ – Ουλμ 73-68

Η Μπουντούτσνοστ, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, πήρε τη νίκη απέναντι στην Ουλμ με 73-68 και ανέβηκε στο 3-1, στη βαθμολογία.

Ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ, Νίκολα Ιβάνοβιτς, είχε 21 πόντους με 3 τρίποντα και 4 ασίστ, ενώ ο Ουίλι Ριντ, ο οποίος την περασμένη σεζόν αγωνίστηκε στον Ολυμπιακό, είχε 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Μάλαγα – Μπρέσια 86-69

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μάλαγα δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Μπρέσια και “πατώντας γκάζι” στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε άνετα τη νίκη με 86-69. Με αυτό το αποτέλεσμα η ισπανική ομάδα ανέβηκε στο 3-1, ενώ στο αγωνιστικό κομμάτι.

Ο Ντάριο Μπριθουέλα ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές με 17 πόντους και ήταν ο βασικός λόγος της νίκης των Ισπανών.

Γ’ όμιλος

Λιετκαμπέλις – Άντβερπ 80-73

Η Λιετκαμπέλις ανέβασε την απόδοση της στο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι στην Άντβερπ και πήρε τη νίκη με 80-73. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Λιθουανών στην φετινή διοργάνωση.

Ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Παούλιους Μασιούλις καθώς πέτυχε 26 πόντους (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/8 βολές) και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Λοκομοτίβ Κουμπάν – Ανδόρα 76-61

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς, η Λοκομοτίβ δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ανδόρα, επικρατώντας εντός έδρας με 76-61.

Ο Κέβιν Χέρβεϊ είχε 17 πόντους, 3 τρίποντα και 12 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, είχε 8.

Δ’ όμιλος

Βίρτους Μπολόνια – Μονακό 94-85

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Βίρτους Μπολόνια πήρε τη νίκη απέναντι στην Μονακό με 94-85 και έμεινε μόνη αήττητη στον όμιλό της, με τους Γάλλους να υποχωρούν στο 3-1. Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, με την Βίρτους να τρέχει επιμέρους 35-22 και να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν για ακόμα μια φορά συγκλονιστικός, έχοντας 12 πόντους και 12 ασίστ, με τον Βινς Χάντερ να προσθέτει 20 πόντους.

Προμηθέας Πάτρας – Ναντέρ 88-72

Ο Προμηθέας, με τον Γιαννόπουλο (21π.), τον Μίλερ (19π.) και τον Μάντζαρη (11 ασίστ) σε πολύ καλή μέρα, πήρε άνετα τη νίκη κόντρα στη Ναντέρ με 88-72, ανεβαίνοντας στο 2-2 στο φετινό EuroCup.

Αναλυτικά ο αγώνας εδώ

Γκραν Κανάρια – Μπουρσασπόρ 94-76

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα του γκρουπ, η Γκραν Κανάρια δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Μπουρσασπόρ εκτός έδρας, φτάνοντας στη νίκη με 94-76.

Ο Σουρνά με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών και ο MVP της αναμέτρησης.