Αξίζει να αναφερθεί η πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 500 «πράσινοι» φίλαθλοι στο κλειστό του Χολαργού.

Ο Παναθηναϊκός  μπήκε δυνατά  στο ματς και κατάφερε να περάσει σε θέση οδηγού, χτίζοντας διαφορά +10 (19-9) με τρίποντο της Σταμολάμπρου. Η Μέχελεν βρήκε λύσεις επιθετικά και πλησίασε (26-20), ωστόσο ένα τρομερό τρίποντο της Αλεξανδρή στην εκπνοή του δεκαλέπτου έδωσε αέρα +9 (29-20) στο «τριφύλλι.

Ισορροπημένη ήταν η δεύτερη περίοδος με τον ΠΑΟ να διατηρεί τα καλά ποσοστά του στην επίθεση και να αντέχει στις αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με +9 (50-41).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι «πράσινες» στο δεύτερο μισό και παρέμειναν μπροστά στο σκορ με τη διαφορά να κυμαίνεται 8-10 πόντους υπέρ τους. Η Μέχελεν όμως απάντησε και με δικό της σερί πλησίασε στους 4 πόντους (62-58) στο 26ο λεπτό. Με τρίποντο της Σταμολάμπρου το σκορ έγινε 69-62 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πιο ανταγωνιστική με τις φιλοξενούμενες να πλησιάζουν στον πόντο (78-77) στο 36ο λεπτό και παίρνουν προβάδισμα λίγο αργότερα (80-81). Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει κατάλληλα και γνώρισε την ήττα με 80-84.

Διαιτητές: Χασάνοφ (Αζερμπαϊτζάν), Κούτσιρεκ (Τσεχία), Τσέντερ (Ρουμανία)

Δεκάλεπτα: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 10(2), Τζόουνς 17(1), Παυλοπούλου 9(1), Ρέιντζ 15, Σταμολάμπρου 18(4), Αλεξανδρή 3(1), Χαιρισταντίδου 4, Κωτούλα, Σωτηρίου 2, Θεοδωρομανωλάκη 2.

Η Κούρτνεϊ Ρέιντζ δήλωσε: «Δυστυχώς σήμερα δεν καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη καθώς για να νικήσουμε σε αυτό το επίπεδο πρέπει να παίζουμε και τα 40 λεπτά σε υψηλό επίπεδο. Για εμάς ήταν ένα μάθημα το αποψινό ματς και δεν θέλουμε να επαναληφθούν παρόμοια λάθη στη συνέχεια. Έχουμε δρόμο μπροστά μας , αφήνουμε πίσω αυτόν τον αγώνα και θα ψάξουμε μεγάλες νίκες στα επόμενα ματς».

Η Ελένη Καπογιάννη είπε: «Θεωρώ σήμερα ότι ήμασταν πολύ καλά για περίπου 35 λεπτά αλλά όταν η μπάλα ήταν βαριά στο τέλος, κάναμε τραγικά λάθη. Ουσιαστικά αυτοκτονήσαμε, δώσαμε γκολ-φάουλ, κάναμε αναίτια λάθη, χάσαμε ριμπάουντ από βολή, γενικά κάναμε τα πάντα για να δώσουμε το ματς στη Μέχελεν.

Σταθήκαμε πολύ καλά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, τις μπερδέψαμε με την τακτική μας και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο αντίπαλος είναι μια ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκα.

Στα τελευταία λεπτά όμως υποχωρήσαμε σαν μυαλό και σαν προσωπικότητες. Θέλω να συγχαρώ τις παίκτριες μου γιατί πραγματικά προσπάθησαν και πλέον το μυαλό μας και η προετοιμασία μας στρέφεται στο ματς με τον  Ολυμπιακό».