Eurocup γυναικών: Μεγάλη νίκη στην παράταση για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός άντεξε στο Βέλγιο και νίκησε στην παράταση την Μέχελεν στην πρεμιέρα του στο eurocup γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας στην παράταση την Μέχελεν με 91-87 και ξεκίνησε ιδανικά την πορεία του στο φετινό eurocup γυναικών.

Καλύτερη παίκτρια για τις “πράσινες” ήταν η Τζόουνς που σημείωσε 31 πόντους με 10 ριμπάουντ ενώ από τα χέρια της ήρθε η ισοφάριση στο τέλος που έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη έδειξαν ψυχή και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ τόσο στην τελευταία περίοδο όσο και στην παράταση κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη.

Ισορροπημένο και πολύ παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις επιθετικά με τη Τζόουνς και είχε ένα προβάδισμα +3 (20-23) μετά από τρίποντο της Σταμολάμπρου ωστόσο οι γηπεδούχες έφεραν το σκορ στα ίσια (25-25) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στη δεύτερη περίοδο με το ημίχρονο να λήγει κι αυτό ισόπαλο (40-40).

Με την επιστροφή στο παρκέ η Μέχελεν πέρασε μπροστά 45-40 αλλά ο ΠΑΟ μείωσε σε 52-51 στα μισά της περιόδου μετά από τρίποντο της Παυλοπούλου. Το δεκάλεπτο έληξε 58-56 υπέρ των γηπεδούχων.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η Μέχελεν κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 και να προηγηθεί με +9 (65-56) αλλά οι «πράσινες» με δικό τους σερί μείωσαν στο καλάθι (65-63). Οι γηπεδούχες απέκτησαν εκ νέου διαφορά (72-65) αλλά και πάλι ο ΠΑΟ πλησίασε σε 74-69 στο 38’ και ένα λεπτό αργότερα σε 74-72 με τρίποντο της Τζόουνς. Μετά από λάθος της Μέχελεν, ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία επίθεση και η Τζόουνς ισοφάρισε σε 74-74 στη λήξη του χρόνου, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Μέχελεν με σερί 5-0 έκανε το 79-74 αλλά και πάλι οι «πράσινες» βρήκαν λύσεις με συνεχόμενα τρίποντα από τις Σωτηρίου και Σταμολάμπρου για το προσπέρασμα 81-82. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 83-83 αλλά οι αθλήτριες της Καπογιάννη είχαν τα ψυχικά αποθέματα να ανακτήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά τη νίκη με 91-87.

Διαιτητές:  Άνσγουορθ (Μ. Βρετανία), Μπεγιάτ (Νορβηγία), Χρούσα (Τσεχία)

Δεκάλεπτα: 25-25, 40-40, 58-56, 74-74 (κ.δ.), 87-91 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 11(1), Τζόουνς 31(2), Παυλοπούλου 12(2), Σωτηρίου 11(1), Σταμολάμπρου 18(4), Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου, Ρέιντζ 5(1), Θεοδωρομανωλάκη 3(1).