Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τρίτη του νίκη και πλέον πάει στην Τουρκία για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και οι τρεις πρώτες θέσεις είναι ανοιχτές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε νευρικός και αγχωμένος στο παρκέ και είναι χαρακτηριστικό ότι έκανε 8 λάθη.

Αυτά είχαν ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κυνηγάει στο σκορ και να μείνει πίσω με 8-9 και εν συνεχεία με 12-17 για να λήξει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 12-20

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βρήκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ωστόσο δεν μείωσε τη διαφορά καθώς το σκορ ήταν 21-29 στο 14 ΄

Ωστόσο μια αδράνεια και αστοχία έφεραν το 21-36 ενώ στο 23-36 4.29 πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου αποχώρησε τραυματίας η Φαίη Κωτούλα. Το ημίχρονο τελικά έληξε με 30-42

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Παυλοπούλου να σημειώνει ένα τρίποντο και ένα τρελό δίποντο και να μειώνει ο ΠΑΟ σε 37-45

Με δύο δίποντα της Αλέιν ήρθε το 45-50 και αμέσως ήρθε το 50-50 με φοβερή ώθηση από την κερκίδα σε εκείνο το χρονικό σημείο. Η Τρίτη περίοδος έληξε με 50-53 με τον Παναθηναϊκό να επανέρχεται για τα καλά στο ματς με συγκέντρωση και ορμή στο παιχνίδι του.

Ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ με 54-53 8.11 πριν τη λήξη ενώ η διαιτησία δεν άφησε τις πράσινες να περάσουν και πάλι μπροστά με 56-55 καθώς χρέωσε με ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ την Τζόουνς που πέτυχε καλάθι.

Κάτι που ωστόσο κατάφερε στην επόμενη φάση η Αλέιν ενώ η ίδια έβαλε τις αντιπάλους στο καλάθι και έκανε το 59-57.

Οι φιλοξενούμενες έφεραν το ματς στα ίσα 62-62 και εν συνεχεία 64-64 ωστόσο η Αλέιν με επιθετικό ριμπάουντ πήγε στις βολές και έκανε το 66-64. Η Σλάβια λύγισε στο τέλος στο βάρος της γραμμής των βολών οι «πράσινες» πήραν το ριμπάουντ και το ματς τελείωσε με 66-64 για τον ΠΑΟ. Αναλυτικά Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 12-20, 30-42, 50-53, 66-64.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 8(1), Τζόουνς 14, Παυλοπούλου 12 (2), Αλέιν 20, Σωτηρίου 2, Σταμολάμπρου 6, Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου 2, Κωτούλα, Θεοδωρομανωλάκη 2.

Ελένη Καπογιάννη «Ξέραμε πολύ καλά ότι η Σλάβια είναι μια πολύ σκληρή ομάδα με πολύ καλό ρόστερ και τεχνικό επιτελείο και δεν ήρθαν εδώ για τουρισμό. Είναι μια ομάδα που ανέρχεται αυτή τη στιγμή στο Eurocup και σίγουρα δεν είναι ένας εύκολος αντίπαλος.

Από την πλευρά μας ο τρόπος με τον οποίο μπήκαμε στο ματς πνευματικά ήταν απογοητευτικός και σίγουρα είναι κάτι το οποίο μας προβληματίζει. Δεχτήκαμε 42 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε απλά τα βασικά και δεχτήκαμε 22 πόντους.Μας βοήθησε πολύ η Αλέιν κάτω από το καλάθι και μας έδωσε λύσεις.

Θέλω να πω ότι ως Παναθηναϊκός δεν έχουμε κανένα σεβασμό από τους διαιτητές και σίγουρα αυτό είναι απογοητευτικό. Θέλω να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου τον κόσμο του Παναθηναϊκού για την ώθηση που έδωσε σήμερα στην ομάδα και το χρειαζόταν πιο πολύ από κάθε άλλη ».

Ζίλιαν Αλέιν «Είμαι πολύ χαρούμενη που καταφέραμε και νικήσαμε το παιχνίδι και το πετύχαμε με ανατροπή. Ήταν το πρώτο μου παιχνίδι και προσπάθησα από την πλευρά μου να κάνω ότι μπορώ για να βοηθήσω την ομάδα μου και να δικαιώσω τις συμπαίκτριες μου στις φάσεις που με τροφοδότησαν. Θέλω να πω ότι ο κόσμος ήταν φοβερός και μας βοήθησε πάρα πολύ στην εξέλιξη του αγώνα. Είχα δει τους οπαδούς του Παναθηναϊκού μόνο σε βίντεο και το είδα ζωντανά πόσο έντονο είναι το συναίσθημα που κάνουν μια αθλήτρια να νιώθει»

Σουζάνα Ζίρκοβα «Σήμερα παίξαμε πολύ καλά και θεωρώ ότι θα έπρεπε να είχαμε νικήσει το παιχνίδι ωστόσο λυγίσαμε στο τέλος. Οι παίκτριες μου έπαιξαν καλά πάνω στο πλάνο μας για περισσότερα από τρία δεκάλεπτα όμως στο τέλος τους δώσαμε την ευκαιρία να μπούνε στο ματς και να μας το πάρουνε. Παρόλα αυτά αυτό είναι το μπάσκετ και αυτή είναι η ομορφιά του και έχουμε ακόμα ένα ματς φέτος για να ολοκληρώσουμε την πορεία μας στην Ευρώπη».

Πατρίτσια Μπούρα «Σίγουρα φεύγουμε με μια πικρή γεύση από το ματς αφού στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του ματς είχαμε τον έλεγχο όμως στο τέλος χάσαμε ένα δικό μας ματς. Τις αφήσαμε αδικαιολόγητα να βάζουν συνεχόμενους πόντους τους οποίους αφήσαμε αναπάντητους και έτσι δεν καταφέραμε να πάρουμε αυτό που θέλαμε»