Eurocup Γυναικών: Σπουδαία εμφάνιση και νίκη Παναθηναϊκού στην Πολωνία

Ο Παναθηναϊκός με κορυφαία την Ριντ νίκησε εκτός έδρας την Λούμπλιν στην πρεμιέρα του eurocup.

Ο Παναθηναϊκός με σύμμαχο την άμυνα και χωρίς να πιεστεί στο ελάχιστο νίκησε εκτός έδρας με 51-38 την Λούμπλιν και ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο φετινό eurocup γυναικών.

Οι “πράσινες” της Ελένης Καπογιάννη ήταν πολύ καλύτερες στο παρκέ κάτι που φρόντισαν να το αποδείξουν και με το ροζ φύλλο. Η Ελληνίδα προπονήτρια του Παναθηναϊκού έμεινε απόλυτα ικανοποιημένη από την ενέργεια που έβγαλαν οι παίκτριες της και ειδικά στην άμυνα όταν και καθήλωσαν την Πολωνική ομάδα σε χαμηλά επιθετικά νερά.

Η Τσάσιντι Ριντ με 21 πόντους έκανε όλη τη δουλειά στο παρκέ για τις “πράσινες” με τις Αλεξανδρή και Παυλοπούλου να ακολουθούν με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τη Ριντ (0-2), η οποία σκόραρε και τους επόμενους 6 πόντους (7-8) για το «τριφύλλι». Ο ΠΑΟ έκανε σπουδαία δουλειά στην άμυνα και κράτησε τη Λούμπλιν χαμηλά, ενώ με εύστοχο τρίποντο της Παυλοπούλου η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 9-11 υπέρ του.

Με την ίδια ενέργεια στην άμυνα συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ενώ βελτίωσε και τα ποσοστά του στην επίθεση με περισσότερο πλουραλισμό. Η γηπεδούχος ομάδα ισοφάρισε σε 11-11 αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και πέρασε ξανά μπροστά με τη Σωτηρίου (11-13). Στη συνέχεια, η Αλεξανδρή και η Κωτούλα με εύστοχο τρίποντο έκαναν το +9 (11-20) υπέρ του ΠΑΟ, ενώ η Παυλοπούλου πρόσθεσε 4 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο 15-28.

Με την επιστροφή στο παρκέ η Λούμπλιν προσπάθησε να μειώσει με σερί 4-0 (18-28) αλλά και πάλι οι «πράσινες» με καλή αμυντική λειτουργία διατήρησαν διψήφια διαφορά για να τη στείλει η Αλεξανδρή στη μεγαλύτερη τιμή της +18 (20-28). Λίγο πριν τελειώσει η περίοδος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν (29-40) αλλά ο Παναθηναϊκός έκοψε αμέσως την αντεπίθεση με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με +13 (30-43).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη να κρατούν τον έλεγχο του ματς και μάλιστα διψήφια διαφορά ασφαλείας μέχρι και το τελικό 38-51.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 15-28, 30-43, 38-51.

Παναθηναϊκός A.O. (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 10, Παυλοπούλου 9(1), Πότερ 4, Ριντ 21, Σωτηρίου 2, Μπουντούρη 2, Χαιριστανίδου, Κωτούλα 3(1), Θεοδωρομανωλάκη.