Eurocup Γυναικών: Συγκλονιστική νίκη του Παναθηναϊκού μέσα στο Ισραήλ

Πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη στο δρόμο για την πρωτιά του ομίλου του πέτυχε στο Ισραήλ ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός συγκλόνισε με την εμφάνιση του στο Ισραήλ και πήρε παλικαρίσια νίκη με 76-62 επί της  Ραμάτ Χασαρόν για την 2η αγωνιστική του eurocup γυναικών κάνοντας το 2/2 στο ξεκίνημα της διοργάνωσης.

Οι “πράσινες” της Ελένης Καπογιάννη πραγματοποιήσαν εξαιρετική εμφάνιση τόσο στην επίθεση όσο ειδικά στην άμυνα με την προπονήτρια της ομάδας να μένει απόλυτα ικανοποιημένη για το αποτέλεσμα πάνω στο παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός με σύμμαχο την συγκέντρεωση και την άμυνα πήρε από την αρχή το προβάδισμα το οποίο φρόντισε όσο περνούσαν τα λεπτά να το διατηρεί και να το αυξάνει καθώς οι γηπεδούχες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στο παρκέ το ρυθμό των “πρασίνων”

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου ήταν συγκλονιστική, τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους με την Κάρτερ να έχει 19 και τη Ρίντ 14.

Το «τριφύλλι» πλέον έχει μπροστά του τρία παιχνίδια εντός έδρας στο ΟΑΚΑ, αρχής γενομένης την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου στις 20:30 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με σκοπό να διευρύνει ακόμα περισσότερο το νικηφόρο σερί του και να πάρει μια ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να έχουν πολύ καλό ρυθμό. Η Ραμάτ προηγήθηκε με 2-0 αλλά η Ριντ ισοφάρισε αμέσως (2-2) και εκ τότε ο ΠΑΟ δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ. Σημαντική ήταν συνεισφορά της Κάρτερ με 3/3 τρίποντα αλλά και της Παυλοπούλου που έδωσε επιθετικές λύσεις με τους 9 πόντους της. Η Σωτηρίου έστειλε τη διαφορά στο +6 (20-26) λίγο πριν λήξει η περίοδος αλλά η Ραμάτ με δικό της σερί μείωσε στο καλάθι (24-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός με τη Ραμάτ να ισοφαρίζει αμέσως σε 26-26 στην αρχή της περιόδου και να περνάει μπροστά με 29-26. Με εύστοχο τρίποντο ξανά από την Κάρτερ που είχε 4/4 σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟ προσπέρασε (30-31). Κι ενώ οι δύο ομάδες έμειναν αρκετή ώρα χωρίς σκορ στο 31-31, η Σωτηρίου με δικό της τρίποντο «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό (31-34). Τη σκυτάλη πήρε η Ριντ που με 4 πόντους από βολές διαμόρφωσε το 34-38, ενώ η Παυλοπούλου στη συνέχεια ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το «τριφύλλι» να είναι στο +7 (34-41).

Με την επιστροφή στο παρκέ η Ραμάτ προσπάθησε αρκετές φορές να αντιδράσει, με τις αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη να ανταποκρίνονται σωστά και να διατηρούν το προβάδισμα με μοναδική εξαίρεση το 7-0 σερί εις βάρος τους που οδήγησε στην ισοφάριση (48-48) στο 27’. Με δύο βολές της Παυλοπούλου και τρίποντο της Κάρτερ ο ΠΑΟ πήρε ξανά τα ηνία και ολοκλήρωσε την περίοδο με +6 (48-54).

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και στην τελευταία περίοδο με πολυφωνία στην επίθεσή του διευρύνοντας τη διαφορά στο +12 με εύστοχο τρίποντο της Μπουντούρη. Λίγο αργότερα ήρθε η Ριντ για να κάνει το +14 (57-71). Ο ΠΑΟ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και το τέλος για το 62-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Μπουντούρη 5(1), Κωτούλα, Παυλοπούλου24(2), Ριντ 14, Σωτηρίου 14(2), Αλεξανδρή, Κάρτερ 19(5), Χαιριστανίδου.