Νίκη της Τότεναμ στα πέναλτι

Εισιτήριο πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου Αγγλίας, πήρε η Τότεναμ στα πέναλτι κόντρα στην Τσέλσι.

Νίκη και πρόκριση στο νοκ άουτ αγώνα για τον 4ο γύρο του League Cup πήρε η Τότεναμ κόντρα στην Τσέλσι, πάρα το γεγονός ότι οι “μπλε” προηγήθηκαν. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 1-1 στην κανονική διάρκεια.

Ο Τίμο Βέρνερ πήρε σειρά και πέτυχε το δικό του «παρθενικό» τέρμα, ο Γερμανός στράικερ έδωσε προβάδισμα στους Μπλε στο λονδρέζικο ντέρμπι. Για την Τότεναμ σκόρερ χρειάστηκε ο Λαμέλα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι  ζοφερό μέλλον προδιαγράφεται το μέλλον του Ντέλι Άλι αν μείνει στην Τότεναμ τη φετινή σεζόν, με τον Ζοζέ Μουρίνιο να τον αφήνει εκτός αποστολής από το ματς με την Τσέλσι.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι “μπλε” είχαν μπει αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσαν να κάθε τρόπον να απειλήσουν την εστία του Λορίς.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Τσέλσι ήταν στο 17’ με πρωταγωνιστή τον Χάνσον Οντόι που εξαπέλυσε ένα σουτ προς το κέντρο της εστίας, όμως ο Λορίς ήταν σε ετοιμότητα και έκοψε την προσπάθεια του.

Τελικά δυο λεπτά αργότερα στο 19’ ο Βέρνερ κατάφερε να βρει το πρώτο του γκολ και να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.  Κοντρόλαρε ωραία μια φοβερή πάσα, στην άκρη της περιοχής και στη συνέχεια επιχείρησε ένα σουτ, στην κάτω δεξιά γωνία για το 1-0. Πέτυχε έτσι το πρώτο του γκολ, έπειτα από 4 εμφανίσεις και 11 τελικές ευκαιρίες.

Μέχρι το ημίχρονο δεν κατάφερναν τα “Σπιρούνια” να ισοφαρίσουν με μοναδική καλή στιγμή, το χαμηλό σουτ του Λαμέλα στο 35’, όμως ο Μεντί του είπε όχι.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν το γκολ, η Τσέλσι για να κλειδώσει την νίκη, ενώ η Τότεναμ για να ισοφαρίσει.

Στο 75’ οι “μπλε” με πρωταγωνιστή ξανά τον Τιμο Βέρνερ προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Από την άκρη της περιοχής. έκανε ένα χαμηλό σουτ προς το κέντρο της εστίας, αλλά ο Λιορίς πραγματοποίησε μια εξαιρετική απόκρουση.

Τελικά στο 84’ ο Λαμέλα αξιοποίησε μια εξαιρετική σέντρα, με ένα φαλτσαριστό σουτ στο δεξί δοκάρι, ισοφάρισε για την ομάδα του για το 1-1, οδηγώντας το παιχνίδι στα πέναλτι.

Η τύχη δεν ήταν με το μέρος της Τσέλσι στα πέναλτι και ένα χαμένο πέναλτι του Μάουντ χάρισε στην Τότεναμ το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τότεναμ: Λορίς, Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Τανγκάνγκα, Οριέρ, Ζέντσον, Εντομπελέ, Σισοκό, Ρεγκιλόν, Μπέρχβαϊν, Λαμέλα