Europa League: «Καθάρισε» η Άρσεναλ, ηττήθηκε για πρώτη φορά η Μίλαν

Με ανατροπή πήρε την νίκη η Άρσεναλ στο Λονδίνο κόντρα στην Μόλντε. Ο Γιαζίτσι με χατ-τρικ υποχρέωσε την Μίλαν στην πρώτη της ήττα στη σεζόν. Επίδειξη δύναμης από Λέστερ και Χοφενχάιμ.

Ένα εύκολο βράδυ είχε η Γιουνγκ Μπόις απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας, την οποία κέρδισε με 3-0 και έφτασε τους 4 βαθμούς, βρισκόμενη στην δεύτερη θέση του 1ου ομίλου.

Η Μόλντε κατάφερε να βάλει δύσκολα μόνο για ένα ημίχρονο στην Άρσεναλ, καθώς οι κανονιέρηδες πήραν την νίκη, με 4-1 και μάλιστα με ανατροπή, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.

Ο Έλινγκσεν ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στους Νορβηγούς στο 22′. Η Άρσεναλ ισοφάρισε με αυτογκόλ του Χάγκεν στο 45+1′. Η ατυχία χτύπησε και πάλι την Μόλντε που με δεύτερο αυτογκόλ, αυτή την φορά του Σινάν στο 62′ έδωσε το προβάδισμα στους Άγγλους. Το 3-1 διαμόρφωσε ο Πεπέ στο 69ο λεπτό, ενώ το τελικό 4-1 έκανε ο Γουίλοκ στο 88′.

Το καθήκον της έκανε η Λέστερ, στην Αγγλία, επικρατώντας εύκολα της Μπράγκα με 4-0. Δύο γκολ για τον Ιχεανάτσο (21′, 48′), από ένα τέρμα πέτυχαν οι Πρατ (68′) και Μάντισον (79′). Οι “αλεπούδες” βρίσκονται μόνες πρώτες στον όμιλο της ΑΕΚ, που πήρε την πρώτη της νίκη απέναντι στην Ζόρια, εκτός έδρας.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαζίτσι που σκόραρε τρεις φορές, η Λιλ νίκησε με 0-3 την Μίλαν, στο Μιλάνο. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των ροσονέρι στην νέα σεζόν, αλλά και μετά από ένα αήττητο σερί 25 αγώνων που κρατούσε από τον Μάρτιο. Έτσι ο γαλλικός σύλλογος ανέβηκε στην κορυφή του 8ου ομίλου με 7 βαθμούς, έναν παραπάνω από την Μίλαν.

Στο άλλο ματς του 8ου ομίλου η Σπάρτα Πράγας πήρε σπουδαίο διπλό στη Γλασκώβη, απέναντι στην Σέλτικ με 4-1. Στο πάγκο έμεινε ο Βασίλης Μπάρκας για τους Σκωτσέζους. Χατ-τρικ για τον Γιούλις (26′, 45′, 77′), ένα γκολ για τον Κρέιτσι (90′). Το τέρμα που είχε μειώσει προσωρινά η Σέλτικ σε 1-2, πέτυχε ο Γκρίφιθ στο 65′.

Για τον 10ο όμιλο, η Λιντζ πήρε τους τρεις βαθμούς, φεύγοντας με το πολύτιμο 0-1 από την έδρα της Αντβέρπ. Ο Έγκεσταϊν χάρισε την νίκη στους Αυστριακούς, που αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 55′ και την αποβολή του Χόλαντ. Μετά την νίκη και της Τότεναμ, πλέον στον όμιλο υπάρχει τριπλή ισοβαθμία με 6 βαθμούς (Τότεναμ, Αντβέρπ, Λιντζ). Στο μηδέν έχει μείνει η Λουντογκόρετς.

Με σκορ 1-0 η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πήρε την νίκη απέναντι στην Βόλφσμπεργκερ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ατιέμγουεν στο 76′. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 45ο λεπτό, μετά την αποβολή του Τάφερνερ. Στο άλλο παιχνίδι του 11ου ομίλου, η Φέγενορντ πήρε την νίκη με 3-1 απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Χαπς, Κοκτσού και Χεερτρούιντα οι σκόρερ των Ολλανδών, στο 63′, 71′ και 72′ αντίστοιχα. Ο Σενεσί με αυτογκόλ στο 80′, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στον 12ο όμιλο, ο Ερυθρός Αστέρας δυσκολεύτηκε, όμως πήρε την νίκη με 2-1 απέναντι στην Γάνδη. Στο 12′ ο Κάνγκα έκανε το 1-0, αλλά ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Οντζίτζα Οφόε έκανε το 1-1 για την Γάνδη. Την νίκη στους Σέρβους, έδωσε με γκολ του ο Κατάι, στο 59′.

Στην Γερμανία η Χοφενχάιμ «πάτησε» την Σλόβαν Λίμπερετς, νικώντας την με 5-0. Πρωταγωνιστές για τον γερμανικό σύλλογο ήταν οι Νταμπούρ (22′, 30′) και Ανταμιάν (71′, 76′) που σκόραραν από δύο φορές. Ένα τέρμα πέτυχε ο Γκρίλιτς στο 59′. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν ούτε μια φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάρλος Μπάκα που πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε μια ασίστ, η Βιγιαρεάλ νίκησε με 4-0 την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Παιχνίδι που ολοκληρώθηκε τελευταίο, λόγω της καταρρακτώδεις βροχής που μετέτρεψε σε πισίνα τον αγωνιστικό χώρο στο και καθυστέρησε την έναρξη της αναμέτρησης. Το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν ανώτερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε τους εννέα βαθμούς σε τρία ματς. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έμεινε στη δεύτερη θέση με έξι.