Europa League: Πρεμιέρα με νίκες για Μίλαν, Τότεναμ και Λέστερ

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στους ομίλους του Europa League οι Μίλαν, Τότεναμ και Λέστερ.

Το καθήκον της έκανε στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου η Λέστερ. Οι «αλεπούδες» επικράτησαν εύκολα με 3-0 της Ζόρια και ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου, που βρίσκεται και η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε στην Πορτογαλία από την Μπράγκα. Εκπληκτικός Ιχεανάτσο για την Λέστερ, μοίρασε δύο ασίστ, στους Μάντισον (29′) και Μπάρνες (45′), ενώ σκόραρε και εκείνος στο 67′ για το τελικό 3-0.

Με νίκη ξεκίνησε στον 8ο όμιλο τις υποχρεώσεις της η Μίλαν. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι νίκησε με 3-1 στη Γλασκώβη την Σέλτικ. Κρούνιτς (14′) και Ντίαθ (42′) έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στους ροσονέρι πριν το ημίχρονο. Το μόνο που κατάφεραν οι Σκωτσέζοι ήταν να μειώσουν (1-2) με τον Ελιονούσι στο 76′, ενώ το τελικό 3-1 έκανε στο 92′ ο Χάουγκε. Με «τεσσάρα» πέρασε από την Τσεχία η Λιλ (1-4) απέναντι στην Σπάρτα Πράγας. Χατ-τρικ για τον Γιουσούφ Γιαζίτσι (45+1′, 60′, 75′), ένα γκολ πέτυχε ο Ικόνε (66′). Το μοναδικό τέρμα για την Σπάρτα πέτυχε ο Ντόκαλ στο 47′.

Τρελό ματς στην Ισπανία, με την Βιγιαρεάλ να παίρνει τη νίκη με 5-3 απέναντι στη Σίβασπορ. Στο πρώτο μισάωρο τα «κίτρινα υποβρύχια» προηγούνταν με 2-0 με τα τέρματα των Κούμπα (13′) και Μπάκα (20′). Η Σίβασπορ μείωσε στο 33′ με τον Καγιόμπε. Ο Μπάκα έχασε πέναλτι στο 37′ για τους Ισπανούς και λίγο πριν το ημίχρονο με τον Γιαταμπαρέ (43′) οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (2-2). Ο Φούθ έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους στο 57′, αλλά για ακόμη μια φορά η Σίβασπορ ισοφάρισε με τον Γκράμπελ (64′). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με τα δύο τέρματα του Πάμπλο Αλκάθερ μέσα σε τέσσερα λεπτά (74′, 78′), διαμορφώνοντας το τελικό 5-3. Στο άλλο παιχνίδι του 9ου ομίλου, ο Κόχεν (10′) χάρισε την νίκη με 1-0 στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, κόντρα στην Καραμπάγκ.

Εύκολο βράδυ είχε η Τότεναμ, που επικράτησε με 3-0 της Λινζ στο Λονδίνο, για τον 10ο όμιλο. Ο Λούκας Μόουρα έκανε το 1-0 στο 10′. Το αυτογκόλ του Αντράντε έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους «πετεινούς», ενώ ο Σον στο 84′ έκανε το 3-0. Την νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Αντβέρπ (1-2) στην Βουλγαρία, κόντρα στην Λουντογκόρετς.

Στον 11ο όμιλο, Βόλφσμπεργκερ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στην Αυστρία. Από έναν βαθμό μοιράστηκαν και οι Ντινάμο Ζάγκρεμπ με την Φέγενορντ, καθώς ήρθαν ισόπαλες με 0-0.

Με τρίποντο ξεκίνησε στον 12ο όμιλο η Χοφενχάιμ, που με σκορ 2-0 νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στην Γερμανία. Στο 64′ ο Μπάουμγκαντερ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Νταμπούρ στις καθυστερήσεις (93′) «κλείδωσε» τη νίκη του γερμανικού συλλόγου. Ένα γκολ ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση ανάμεσα στην Σλόβαν Λίμπερετς και την Γάνδη. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 1-0, με τέρμα του Αμπντουλά Γιουσούφ στο 29′.

Οι αγώνες του Europa League που έγιναν νωρίτερα στις 19.55. Αναλυτικά εδώ.