Υπέκυψε στην Μπράγκα η ΑΕΚ

Δύσκολο βράδυ για την ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα από την Μπράγκα στην Πορτογαλία, χάλασε το αήττητο σερί της από το 2011 στο Europa League.

Τα έκανε …μούσκεμα η ΑΕΚ και ηττήθηκε με 3-0 από την Μπράγκα στην Πορτογαλία, για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, σταματώντας έτσι το αήττητο σερί της στην διοργάνωση από το 2011.

Η Μπράγκα άνοιξε το σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δύο λάθη του Μάρκο Λιβάγια κρίθηκαν μοιραία. Γκαλένο, Παουλίνιο και Χόρτα ήταν οι σκόρερ για τους Πορτογάλους.

Η Ένωση βρίσκεται στον ίδιο όμιλο με τη Λέστερ που κέρδισε με 3-0 τη Ζόρια και φυσικά μπορεί να διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό για την ίδια, αλλά και τη βαθμολογία της Ελλάδας.

Πρώτη τελική στο ματς στο 3’ ήταν για την Μπράγκα, ο Αντρέ Κάστρο έκανε το σουτ με τον Τσιντώτα να αποκρούει εύκολα.

Αμέσως στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ βγήκε στην επίθεση με τον Μάνταλο που έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και τον Ολιβέιρα να μην μπορεί να την στείλει στα δίχτυα.

Στο 17’ ο Ολιβέιρα με τη μπάλα στα πόδια δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από την εστία.

Τα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης συμπληρώθηκαν με το τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 0-0 ενώ παράλληλα και οι δύο προσπαθούσαν να βρουν με διάφορες επιθέσεις το γκολ.

Η ΑΕΚ έδειχνε να είναι αποφασισμένη να βρει το γρήγορο γκολ και στο 27’ ο Βασιλαντωνόπουλος έβγαλε στον Ανσαριφάρντ, αυτός προσπάθησε να γυρίσει, αλλά ο Ματέους έκοψε τη μπάλα, παραχωρώντας κόρνερ.

Στο 38’ η Μπράγκα απείλησε από τα αριστερά με τον Φρανσέρζιο να σηκώνεται στο ύψος του πέναλτι, κέρδισε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω.

Στο 40’ ο Μάνταλος προσπάθησε να επιχειρήσει κάτι αρκετά φιλόδοξο, άλλαξε πλευρά τη μπάλα, έδωσε στον Ολιβέιρα, αλλά ο τερματοφύλακας της Μπράγκα διάβασε τη φάση, βγήκε και έκοψε τη μπάλα.

Στο 42’ ήταν η σειρά για την Ένωση να απειλήσει ξανά, ο Ολιβέιρα βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε την ενέργεια και το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία της Μπράγκα.

Στην εκπνοή του χρόνου στο 44’ η Μπράγκα βρήκε το πολυπόθητο γκολ που θα την έστελνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Η σέντρα του Εσκάγιο, έφτασε στον Γκαλένο, ο οποίος νίκησε τον Βασιλαντωνόπουλο στον αέρα, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ.

Η πρώτη απάντηση της ΑΕΚ στην Μπράγκα ήρθε στο 50’, ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ με τον Τσιγκρίνσκι, έκανε την προβολή, αλλά ο Ματέους απέκρουσε τη μπάλα.

Στο 57’ ο Τσιντώτας κράτησε το 1-0, το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πήγαινε προς τη δεξιά γωνία του γκολκίπερ της ΑΕΚ, ο οποίος έπεσε εντυπωσιακά και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Το γκολ δεν είχε δείξει να πτοεί την ΑΕΚ και στο 63’ ο Ολιβέιρα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Ο Λιβαγια έδωσε τη μπάλα στον Τάνκοβιτς, ο οποίος πέρασε τον γκολκίπερ, αλλά έφυγε πλάγια, με τον Ολιβέιρα να σουτάρει και να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Μπράγκα έκανε το 2-0 στο 78’ με τον Παουλινιο. Ο Γκαλένο από σκόρερ έγινε δημιουργός, έκλεψε τη μπάλα, έτρεξε πολλά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στο Παουλίνιο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Την χαριστική βολή της ΑΕΚ, την έδωσε από τον πάγκο ο Αντρέ Χόρτα, ο οποίος πέτυχε εύκολα στο 88′ το τρίτο γκολ της Μπράγκα. Ο Λιβάγια έχασε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, η Μπράγκα έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Αντρέ Χόρτα να πλασάρει εύστοχα. Αμέσως μετά το γκολ ο Μάσιμο Καρέρα προχώρησε σε αλλαγή, ρίχνοντας στην μάχη τον Μαχαίρα στην θέση του Λιβάγια (να σημειωθεί είχε περάσει ως αλλαγή).

Σκόρερ: 44′ Γκαλένο, 78’ Παουλίνιο, 88′ Χόρτα

Μπράγκα: Ματέους, Εσγκάιο, Μπρούνο Βιάνα, Κάρμουν, Σικέιρα, Αντρέ Κάστρο, Φρανσέρζιο(83’ Μόουρα), Μεδέιρο(59’ Χόρτα), Χόρτα, Γκαλένο(83’ Αλ Μουσράτι), Παουλίνιο.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι(61’ Λιβαγια(88’ Μαχαίρας), Νεντελτσεάρου, Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος, Κρίστισιτς, Σάκχοβ, Μάνταλο, Ανσαριφάρντ(61’ Τανκοβιτς), Ολιβέιρα.