Europa League: Στους «4» Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ, Βιγιαρεάλ και Ρόμα

Στα ημιτελικά με 4αρα η Άρσεναλ, “σβηστές” προκρίσεις για Γιουνάιτεντ και Βιγιαρεάλ, έβγαλε νοκ-άουτ τον Άγιαξ η Ρόμα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με απόλυτο νικών πέρασε το εμπόδιο της Γρανάδα και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Europa League. Αντίπαλος των «Κόκκινων Διαβόλων» η Ρόμα, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Άγιαξ στο Ολίμπικο, αλλά η νίκη μέσα στο Άμστερνταμ (1-2) της έδωσε το εισιτήριο για τους «4».

Η Άρσεναλ συνέτριψε την Σλάβια Πράγας στην έδρα της με 0-4 και πήρε την πρόκριση και θα βρει απέναντι της την Βιγιαρεάλ που ξεπέρασε με «2 στις 2» νίκες την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

ΠΑΛΕΨΕ Ο ΑΓΙΑΞ, ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ Η ΡΟΜΑ

Στην ιταλική πρωτεύουσα και το Ολίμπικο η Ρόμα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Άγιαξ και μαζί με την νίκη εκτός έδρας στο πρώτο παιχνίδι, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού. Ο ιταλικός σύλλογος θα πρέπει να ξεπεράσει και το εμπόδιο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για να πάρει μια θέση στον τελικό.

Καλύτερος ο Άγιαξ στο μεγαλύτερο κομμάτι, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Μπρόμπεΐ στο 49′. Βαθιά μπαλιά του Σχους από την άμυνα, ο Μπρόμπεϊ έκανε την προβολή προ του Λόπεθ και έγραψε το 1-0. Η απάντηση των «τζιαλορόσι» όμως ήρθε στο 72′. Αντεπίθεση από αριστερά με τον Μικιταριάν που επιχείρησε μια πάσα, η μπάλα κοντράρει και έφτασε στον αμαρκάριστο Τζέκο που από κοντά ισοφάριση σε 1-1.

ΣΒΗΣΤΑ ΣΤΟΥΣ «4» Η ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Με φορά από το «διπλό» στο Λονδίνο κόντρα στην Τότεναμ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-0 στο «Θέατρο των Ονείρων» και έκανε το «2 στα 2» απέναντι στην Γρανάδα, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο Έντισον Καβάνι με τέρμα του από το 6ο λεπτό έκανε το 1-0, για να έρθει να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα το αυτογκόλ του Χεσούς Βαγιέχο στο 90ο λεπτό (2-0).

ΥΠΕΚΥΨΕ ΣΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ Η ΣΛΑΒΙΑ

Στην Τσεχία η Σλάβια Πράγας δεν κατάφερε να κοντράρει την Άρσεναλ όπως στο πρώτο παιχνίδι του Λονδίνου (1-1), με τους «κανονιέρηδες» να νικούν με 0-4, καθαρίζοντας την πρόκριση από τα πρώτα 25 λεπτά. Οι Λονδρέζοι θα αντιμετωπίσουν την Βιγιαρεάλ στα ημιτελικά.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό ο Πέπε με προβολή. Στο 21′ μετά από σπρώξιμο του Χρομάντα στον Σάκα στην περιοχή η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι. Ο Λακαζέτ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-2. Το 0-3 ήρθε στο 24′ με αριστερό χαμηλή σουτ του Σάκα. Το τελικό 0-4 για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα διαμόρφωσε στο 77′ σκοράροντας και πάλι ο Λακαζέτ.

ΣΑΛΠΑΡΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΑ «ΚΙΤΡΙΝΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ»

Στο «Εστάντιο ντε λα Κεράμικα» η Βιγιαρεάλ μετέτρεψε σε τυπικές διαδικασίες τον επαναληπτικό με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Τα «κίτρινα υποβρύχια» νίκησαν με και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη (0-1) στο πρώτο ημίχρονο πήρα την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε στο 36′ ο Αλκάθερ. Οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα και μετά από ωραία συνεργασία ο Πάμπλο Αλκάθερ σκόραρε σε κενή εστία. Το 2-0 έγινε στο 43′ με κοντινό πλασέ του Μορένο, ενώ οι Κροάτες κατάφεραν απλώς να μειώσουν σε 2-1 στο 74′ με ωραίο τέρμα του Μίσλαβ Όρσιτς.