Europa League: Στους «8» οι Άγιαξ, Γιουνάιτεντ και Βιγιαρεάλ

Έκαναν το καθήκον τους οι Βιγιαρεάλ και Άγιαξ, διπλό στο Μίλαν και πρόκριση για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στα προημιτελικά του Europa League θα συνεχίσουν οι Βιγιαρεάλ και ο Άγιαξ, που απέκλεισαν με διπλές νίκες τις Ντιναμό Κιέβου και Γιούνγκ Μπόις. Στην κλήρωση της Παρασκευής θα βρεθεί και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που με την νίκη στο Σαν Σίρο κόντρα στην Μίλαν, πήρε την πρόκριση, ενώ την έκπληξη έκανε ξανά η Σλάβια Πράγας που απέκλεισε μετά την Λέστερ και την Ρέιντζερς.

Στο μεγάλο ζευγάρι της φάσης των «16», η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέταξε εκτός συνέχειας την Μίλαν, παίρνοντας ένα μεγάλο διπλό με 0-1 στο Σαν Σίρο. Με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με το πρώτο ματς που είχε έρθει 1-1, οι «Κόκκινοι διάβολοι» του Σόλσκιερ πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Η Μίλανη ξύπνησε μετά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι είχε δύο καλές ευκαιρίες στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου. Αρχικά στο 41’ ο Χέντερσον απέκρουσε το σουτ του Σαλεμάκερς και στην συνέχεια στο 45’, από κοντά ο Κρούνιτς δεν βρήκε στόχο μετά την πάσα του Τσαλχάνογλου. Λίγο πριν αρχίσει το δεύτερο μέρος, ο Σόλσκιερ έβγαλε τον Ράσφορντ που πιθανότατα είχε ενοχλήσεις και έβαλε τον Πογκμπά, ο οποίος χάρισε εν τέλη και την πρόκριση στους Αγγλους. Ο Γάλλος χρειάστηκε τρία λεπτά για να το κάνει και στο 48’ αφού οι Τσαλχάνογλου και Μεϊτέ δεν κατάφεραν να διώξουν, ο Γάλλος με πλασέ από δύσκολη θέση έκανε το 0-1.

Στα άλλα ζευγάρια των 22:00 ο Άγιαξ και η Βιγιαρεάλ έκαναν το «2 στα 2» στις νίκες, απέναντι σε Γιουνγκ Μπόις και Ντιναμό Κιέβου αντίστοιχα. Ο Αίαντας νίκησε με 0-2 στην Ελβετία την Γιουνγκ Μπόις, ενώ τα «κίτρινα υποβρύχια», όπως και στο πρώτο ματς, επικράτησαν με 2-0. Στη Σκωτία η Σλάβια Πράγας μετά την πρόκριση επί της Λέστερ, πέταξε εκτός συνέχειας και τη Ρέιντζερς, την οποία νίκησε με 2-0. Μάλιστα, η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες.

** Νωρίτερα στους αγώνες των 19.55 προκρίθηκαν η Άρσεναλ, Γρανάδα, Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Ρόμα. Αναλυτικά οι αγώνες.