Europa League: “4άρες” για Άρσεναλ και Μπενφίκα, “μάχη” πρόκρισης για Νάπολι και Σοσιεδάδ

Πολλές ομάδες καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση για τους ”32” στην 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Εκτός συνέχειας ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Στον 1ο όμιλο η Ρόμα επικράτησε της Γιούνγκ Μπόις με σκορ 3-1. Αν και προηγήθηκαν οι Ελβετοί, δεν κατάφεραν να προσκομίσουν κάτι από το παιχνίδι, αφού η Ρόμα ήταν πολύ ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι Μαγιοράλ και Καλαφιόρι κάνανε την ανατροπή, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τζέκο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Κλουζ ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας, και ψάχνουν μόνο νίκη κόντρα στην Γιάνγκ Μπόιζ στην τελευταία αγωνιστική για να πάρει αυτή, το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου για τους ”32” του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο ένα εκ των δύο παιχνιδιών του 2ου ομίλου, η Άρσεναλ επικράτησε άνετα της Ραπίντ Βιέννης με σκορ 4-1. Οι ”κανονιέρηδες” ήταν καλύτεροι και πέτυχαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη και πρωτιά στον όμιλο. Ο Κιταγκάβα πέτυχε το γκολ της τιμής για την Ραπίντ Βιέννης στις αρχές του δεύτερου 45λεπτου όμως ο Σμιθ Ρόου πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 66′ λεπτό κάνοντας το τελικό 4-1.

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου, η Μόλντε κέρδισε την Ντάνταλκ με σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τα δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχαν το 3-0 με τον Έλινγκσεν. Ο Φλόρενς πέτυχε στην τελευταία φάση του αγώνα το γκολ της τιμής για την ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Με την νίκη αυτή ανέβηκαν στη 2η θέση και έχουν 9 βαθμούς στον όμιλο, με το τελευταίο τους εμπόδιο για την πρόκριση στην φάση των ”32” να είναι η Ραπίντ Βιέννης την οποία θα αντιμετωπίσουν σε μια εβδομάδα ακριβώς στην Αυστρία.

Στον 3ο όμιλο η Σλάβια Πράγας και η Μπάγερ Λεβερκούζεν κλείδωσαν τα δύο εισιτήρια για τους ”32” της διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός της Νις και Χάποελ Μπιέρ Σέβα. Συγκεκριμένα η Σλάβια Πράγας επικράτησε σχετικά εύκολα κόντρα στην Χάποελ με σκορ 2-0. Οι Τσέχοι πέτυχαν τα δύο τέρματα τους μέσα σε πέντε λεπτά (31′ και 36′), καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση. Στο άλλο παιχνίδι, η Μπάγερ Λεβερκούζεν δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στην Νις. Οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίστηκαν και στο πρώτο αλλά και στο δεύτερο γκολ που πέτυχαν, όμως ο Μπαουμγκαρτλίνγκερ ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη στο παιχνίδι, κάνοντας το τελικό 2-3.

Στον 4ο όμιλο η Ρέιντζερς πήρε μια σπουδαία νίκη με σκορ 3-2 κόντρα στην Σταντάρ Λιέγης σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Η ομάδα από το Βέλγιο προηγήθηκε δύο φορές, όμως οι παίκτες του Τζέραρντ βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν και τις δύο φορές, και μάλιστα το γκολ του Άρφιλντ στο 63′ λεπτό έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μπενφίκα πήρε και αυτή το εισιτήριο των ”32” επικρατώντας άνετα της Λεχ Πόζναν με σκορ 4-0. Ο Βερτόγκεν άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο ο Νούνιες και ο Πίτσι πέτυχαν από ένα γκολ ο καθένας μέσα σε μόλις ένα λεπτό. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βάιγκλ στο 89′ λεπτό.

Στον 5ο όμιλο η Αϊντχόφεν κέρδισε με σκορ 0-1 την Γρανάδα παίρνοντας το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου για τους ”32”, αφού ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με σκορ 2-1 στην Κύπρο από την Ομόνοια. Οι Ολλανδοί μετά το γκολ δεν ήταν πολύ καλοί, όμως η Γρανάδα, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς. Περισσότερα για το παιχνίδι του ΠΑΟΚ εδώ.

Στον 6ο όμιλο η Νάπολι δεν κατάφερε να κλειδώσει την πρόκριση της στους ”32” αφού ήρθε ισόπαλη με την Άλκμααρ με σκορ 1-1. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν από το 6′ λεπτό όμως η Άλκμααρ ήταν καλύτερη στις περισσότερες στιγμές του παιχνιδιού, ισοφάρισε στο 54′ λεπτό με τον Μάρτινς και λίγο έλειψε να πάρει την νίκη πέντε λεπτά μετά με την ευκαιρία από την άσπρη βούλα, όμως ο Οσπίνα είπε όχι διατηρώντας το 1-1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ούτε η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε την πρόκριση, αφού ήρθε ισόπαλη με την Ριέκα με σκορ 2-2. Η ομάδα από την Κροατία έκανε την έκπληξη κόντρα στην Σοσιεδάδ, προηγήθηκε δύο φορές, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Αν και βαθμολογικά αδιάφορη, φαίνεται πως θα δυσκολέψει πολύ την Άλκμααρ στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Όλα τα παιχνίδια των 19:55 εδώ.